Ukrajinský generální štáb uvedl, že ruské oddíly se s pomocí dělostřelectva snaží blokovat Lysyčansk z jihu. Ruskem podporovaní separatisté podle agentury TASS oznámili, že ruští vojáci do města již vstoupili z pěti směrů, agentura Reuters ale tuto informaci nemohla potvrdit a podotkla, že ukrajinský generální štáb se ve svém posledním hlášení o vstupu nepřátelských sil do města nezmínil.

Informace znesvářených stran o vývoji na bojišti v podmínkách pokračující války nelze ověřit z nezávislých zdrojů.

"Kvůli ohrožení života a zdraví vyzýváme k okamžité evakuaci. Situace je velmi těžká," apeloval na obyvatele Lysyčansku na komunikační platformě Telegram gubernátor Hajdaj a připojil telefonní čísla, na něž se mají zájemci o přesun ozvat. V Lysyčansku stále zůstává asi 10.000 až 15.000 obyvatel. Denně se jich evakuuje asi jen 50, uvedl podle CNN šéf lysyčanské vojenské správy Valerij Šybiko. Soudě podle videozáznamů z místa se někteří civilní obyvatelé zdráhají z města odjet. K přesunu je nemotivuje ani vidina, že Lysyčansk padne do rukou ruských vojáků, podotkla CNN.

V neděli Hajdaj řekl, že Rusko podniká na Lysyčansk intenzivní nálety a zničilo televizní věž a most. "Všude je vidět zkáza. Lysyčansk je téměř k nepoznání," prohlásil.

Ukrajinské úřady o víkendu informovaly, že město Severodoněck sousedící s Lysyčanskem je již zcela pod kontrolou jednotek ruské armády a proruských separatistů a že ukrajinské síly se z týdny obléhaného města úplně stáhly.

Velení ukrajinských sil ve své ranní zprávě o situaci na bojišti tvrdí, že podle dostupných informací Bělorusko pokračuje v poskytování vojenské podpory Ruské federaci - do Belgorodské oblasti podle něj vyslala až 20 vozů munice. Ruské síly na Ukrajině ztratily již přes 35.000 vojáků, uvedl také generální štáb ukrajinské armády. Ruské ztráty tak překonaly další pomyslnou hranici, okomentovala kulaté číslo ukrajinská agentura Unian.

Při ostřelování v Charkovské oblasti zemřeli za poslední den dva lidé, uvedl na telegramu místní gubernátor Oleh Syněhubov. Agentura Ukrinform dnes ráno s odvoláním na místní úřady informovala, že ruské invazní síly provedly raketový úder na Oděskou oblast, který zasáhl obytné domy, přičemž bylo zraněno šest lidí, mezi nimi jedno dítě. V Mariupolu se pod troskami domů našlo dalších asi 100 těl lidí, kteří zemřeli při ostřelování, napsal na sociálních sítích poradce starosty Petro Andrjuščenko. Rusové, kteří převzali nad městem kontrolu, se je údajně nechystají pohřbívat. Dříve tento měsíc Andrjuščenko uvedl, že pod zničenými domy v Mariupolu pracovníci běžně nacházejí 50 až 100 těl.

V neděli ruská armáda vypálila několik raket na ukrajinskou metropoli a zasáhla dvě obytné budovy. Podle kyjevského starosty Vitalije Klička nejméně jeden člověk zemřel, šest lidí bylo zraněno.

reklama