Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Rusové vyhlásili pátrání po Zelenském

Volodymyr Zelenskyj na jednání v Praze. (7.7.2023)
Volodymyr Zelenskyj na jednání v Praze. (7.7.2023)
Foto: Jan Nebřenský / INCORP images

Rusko vydalo zatykač na ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského, informovala v sobotu ruská státní agentura TASS s odvoláním na záznam v policejní databázi. 

Zatykač vydalo ruské ministerstvo vnitra. Příslušný záznam se objevil v policejní databázi, ukrajinský prezident je podle něj hledanou osobou pro podezření z porušení blíže nespecifikovaného článku ruského trestního zákoníku. Screenshot záznamu v databázi koluje i po sociálních sítích.

Agentura TASS moc podrobností k pátrání po hledané osobě neposkytla. Pouze uvedla, že Zelenskyj se narodil 25. ledna 1978 a v roce 2019 se stal ukrajinským prezidentem. 

Zelenskyj se narodil v lednu 1978 v ukrajinském městě Kryvyj Rih. Před vstupem do politiky působil jako herec, scenárista, televizní moderátor a ředitel produkčního studia. Prezidentem je téměř pět let, do úřadu byl uveden 20. května 2019. Od 24. února 2022 stojí v čele země, která čelí plnohodnotné ruské invazi.

Zatykači, a to dokonce mezinárodnímu, čelí i ruský prezident Vladimir Putin. Loni v březnu ho vydal Mezinárodní trestní soud (ICC) se sídlem v nizozemském Haagu v souvislosti s únosy ukrajinských dětí do Ruska.

Témata:  Rusko Volodymyr Zelenskyj policie Rusko

Aktuálně se děje

18. června 2024 17:36

17. června 2024 18:30

Univerzita nesouhlasí s odložením případu střelby na FF UK

Univerzita Karlova (UK) v pondělí podá stížnost proti policejnímu usnesení o odložení případu tragického prosincového útoku v budově Filozofické fakulty. Při střelbě zemřelo 14 lidí.

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy

Ruská armáda, ilustrační foto

Ruští vojáci uřízli hlavu ukrajinskému vojákovi, tvrdí Kyjev

Ukrajinský generální prokurátor Andrij Kostin obvinil ruské invazní jednotky, že v Doněcké oblasti na východě Ukrajiny uřízly hlavu ukrajinskému vojákovi. Podle Kostina dostali ruští vojáci ve Volnovašském okrese od svých velitelů rozkaz, aby ukrajinské vojáky nezajímali, ale brutálně je zabili. Moskva se k těmto obviněním nevyjádřila.