"Vojáci gardy skoncovali s nelegálními akcemi, které ohrožovaly bezpečnost jaderné elektrárny. Při zvláštních cílených akcích zadrželi dva zaměstnance, kteří předali ukrajinským ozbrojeným silám informace o poloze vojáků a techniky v areálu elektrárny. Zadrželi také narušitele propustkového režimu, spolupachatele ukrajinských ozbrojených sil, který předával souřadnice o pohybu kolon ruské techniky," citovala agentura z komuniké gardy.

Ta je zvláštní ozbrojenou složkou, podřízenou přímo prezidentu Vladimiru Putinovi a určenou především k potlačování vnitrostátních nepokojů. Gardisté byli ale nasazeni i do "speciální vojenské operace", jak Moskva oficiálně nazývá válku Ruska proti Ukrajině. Za úkol mají gardisté mimo jiné ochranu a obranu Záporožské jaderné elektrárny, kterou ruská vojska obsadila krátce po začátku invaze na Ukrajinu.

Dnešní komuniké uvedlo, že od 4. března gardisté zadrželi 26 narušitelů propustkového režimu v elektrárně, tedy lidí, kteří se nepodřídili nařízení, že do elektrárny se smí jen s propustkou vydanou Rusy. Elektrárna a její ukrajinská obsluha podle tohoto ruského sdělení fungují normálně.