Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Rusové zadrželi dva zaměstnance Záporožské jaderné elektrárny

Záporožská jaderná elektrárna
Záporožská jaderná elektrárna
Foto: Energoatom

Ruská národní garda zadržela dva zaměstnance okupované Záporožské jaderné elektrárny kvůli podezření, že předávali ukrajinským silám informace, kde se v areálu elektrárny nacházejí ruští vojáci a vojenská technika. Uvedla to dnes agentura TASS. Obě znepřátelené strany se v poslední době vzájemně obviňují z ostřelování největší jaderné elektrárny v Evropě.

"Vojáci gardy skoncovali s nelegálními akcemi, které ohrožovaly bezpečnost jaderné elektrárny. Při zvláštních cílených akcích zadrželi dva zaměstnance, kteří předali ukrajinským ozbrojeným silám informace o poloze vojáků a techniky v areálu elektrárny. Zadrželi také narušitele propustkového režimu, spolupachatele ukrajinských ozbrojených sil, který předával souřadnice o pohybu kolon ruské techniky," citovala agentura z komuniké gardy.

Ta je zvláštní ozbrojenou složkou, podřízenou přímo prezidentu Vladimiru Putinovi a určenou především k potlačování vnitrostátních nepokojů. Gardisté byli ale nasazeni i do "speciální vojenské operace", jak Moskva oficiálně nazývá válku Ruska proti Ukrajině. Za úkol mají gardisté mimo jiné ochranu a obranu Záporožské jaderné elektrárny, kterou ruská vojska obsadila krátce po začátku invaze na Ukrajinu.

Dnešní komuniké uvedlo, že od 4. března gardisté zadrželi 26 narušitelů propustkového režimu v elektrárně, tedy lidí, kteří se nepodřídili nařízení, že do elektrárny se smí jen s propustkou vydanou Rusy. Elektrárna a její ukrajinská obsluha podle tohoto ruského sdělení fungují normálně.

Témata:  Rusko Záporožská jaderná elektrárna

Aktuálně se děje

14. července 2024 19:16

Je to monstrum. Trumpová nešetřila atentátníka, který střílel na jejího muže

Byli jsme na pokraji zdrcující změny, vyjádřila se jménem rodiny Melania Trumpová. Manželka bývalého amerického prezidenta Donalda Trumpa, která málokdy prolomí mlčení, se v neděli vyjádřila k neúspěšnému atentátu na svého muže. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy