Západní země uvalily na Rusko po jeho invazi na Ukrajinu řadu sankcí. Ruský trh se potýká s volatilitou rublu a narušenými dodavatelskými řetězci. Mnoho zahraničních společností ukončilo nebo pozastavilo své aktivity v zemi.

Dovoz přes prostředníky v Kazachstánu by teoreticky mohl ruským maloobchodníkům pomoci vyřešit některé problémy způsobené sankcemi, například provádění plateb v cizí měně, napsala agentura Reuters. Magnit a Lenta mají zájem zejména o zboží, jehož dodávky přímo do Ruska byly omezeny, uvedl úředník z kanceláře starosty Almaty, největšího města v Kazachstánu.

Magnit se řadí mezi největší ruské prodejce potravin. Na svém webu uvádí, že má přes 26.000 obchodů, z toho 225 hypermarketů, a více než 350.000 zaměstnanců. Lenta se na svém profilu na síti LinkedIn označuje za druhý největší ruský řetězec hypermarketů, jichž provozuje 144.

Na konci března kazachstánská centrální banka vyzvala tamní banky, aby přísně dodržovaly postupy při vydávání karet cizincům. Reagovala tím na zprávy, že Rusové získávají místní bankovní karty na dálku. Mezi společnosti, které přestaly působit v Rusku, se totiž mimo jiné řadí i Visa a Mastercard. Mnoho Rusů tak přišlo o způsob, jak platit snadno za zahraniční zboží a služby on-line nebo posílat a přijímat platby.