"Malá část území LNR, sídlo Bilohorivka, velmi malá vesnice, která je podle mých informací úplně zničená, zpustošená. A další dvě velmi malá sídla," uvedl Pasečnik k místům, které nemají ruské jednotky nebo proruští separatisté pod kontrolou. Jedná se podle něj o jedno procento celého území Luhanské oblasti. Toto tvrzení nelze kvůli aktivním bojům v místě nezávisle ověřit.

V Luhanské a Doněcké oblasti, o kterých Rusko tvrdí, že je společně s Chersonskou a Záporožskou oblastí připojilo ke svému území, pokračují silné boje, oznámily podle agentury Reuters ukrajinské úřady. Ukrajinský generální štáb dnes ráno v pravidelném hlášení o situaci na bojišti uvedl, že ukrajinské síly odrazily několik útoků v okolí Bilohorivky a Stelmachivky, které leží v západní části Luhanské oblasti, v podstatě u hranic s Doněckou, respektive Charkovskou oblastí.

"Ve směru na Svatove a Kreminnu se ukrajinským vojákům podařilo protivníka o něco zatlačit. Místní obyvatelé uvedli, že slyší nedaleké boje," uvedl ukrajinský gubernátor Luhanské oblasti Serhij Hajdaj. "Ve směru na Bilohorivku Rusové bez ustání útočí ve snaze znovu dobýt území vesnice, která je úplně zničená," dodal Hajdaj.

Rusko začalo okupaci Ukrajiny v roce 2014 anexí Krymského poloostrova. Zmocnilo se také části Doněcké a Luhanské oblasti v Donbasu. Ruská vojska na rozkaz prezidenta Vladimira Putina vtrhla na Ukrajinu 24. února, čímž rozpoutala největší pozemní konflikt v Evropě od konce druhé světové války. Ruské síly od té doby dostaly pod kontrolu i takřka celou Luhanskou oblast, vítězství zde Putin vyhlásil 4. července. Učinil tak den poté, co se ukrajinská armáda stáhla z Lysyčansku, poslední zbývající bašty odporu v tomto regionu. Ukrajinci nicméně od té doby zahájili v několika směrech protiofenzivu.

reklama