reklama

Od začátku ruské invaze na Ukrajinu před pěti týdny již zemřely tisíce lidí, intenzivní boje v zemi nadále pokračují. Z Ukrajiny v obavách o život uprchly více než čtyři miliony lidí, další miliony jich opustily své domy, ale zůstávají na Ukrajině.

Ruský prezident Vladimir Putin "velmi špatně odhadl" průběh a důsledky invaze na Ukrajinu, uvedl Fleming. "Je zjevné, že podcenil odpor Ukrajinců. Podcenil také sílu koalice, kterou jeho činy stmelily. Podcenil ekonomické důsledky sankčního režimu a přecenil schopnosti své armády zajistit rychlé vítězství," dodal šéf GCHQ.

Ačkoliv se Putinovi poradci obávají říct vládci Kremlu pravdu, "režimu už teď musí mít zcela jasný rozsah dopadů těchto chybných rozhodnutí," uvedl rovněž Fleming. Vedení ruské armády opakovaně tvrdí, že během "speciální vojenské operace", jak válku na Ukrajině nazývá, dosahuje svých cílů. V úterý Moskva veřejně určila za nový cíl převzetí Donbasu.

Fleming v projevu na australské univerzitě varoval, že Rusko útočí na kybernetické cíle a ztráty ve vlastních řadách doplňuje žoldnéři. Ačkoliv rozsáhlé kybernetické útoky z Ruska se předem očekávaly, podle Fleminga to nikdy nebyly hlavní ruské zbraně, těmi je pozemní boj.

Po kritice ruského prezidenta Putina z Flemingových úst zazněla pochvala na adresu ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského. Ocenil jeho "informační operaci", která je velmi účinná v boji proti masivní ruské dezinformační kampani šířící válečnou propagandu.

Britská zpravodajská služba GCHQ shromažďuje komunikaci z celého světa s cílem identifikovat hrozby pro Británii a zamezit jim. Spolu se zpravodajskými službami Spojených států, Kanady, Austrálie a Nového Zélandu tvoří anglofonní alianci Five Eyes.

Británie rozšířila sankce na ruské "propagandisty" či "mariupolského řezníka"

Britská vláda dnes oznámila rozšíření protiruských sankcí na 14 dalších subjektů včetně státních médií a jejich "propagandistů" a ruského generála Michaila Mizinceva, kterého označila jako "mariupolského řezníka". Opatření míří proti těm, kdo šíří lži o ruské invazi na Ukrajinu, uvedlo britské ministerstvo zahraničí. Šéfka diplomacie Liz Trussová sdělila, že Londýn bude dál stupňovat tlak, aby ruský prezident Vladimir Putin "na Ukrajině prohrál".

Nová várka sankcí dopadá mimo jiných na prominentního moderátora ruské státní televize Sergeje Briljova, který podle zpravodajské společnosti BBC má i britské občanství a vlastní byt v Londýně. "Briljov už nebude moci dosáhnout na žádná ze svých britských aktiv či pokračovat v podnikatelské činnosti," uvádí prohlášení britské vlády.

"Vláda také uvaluje přímé sankce na státní mediální organizace a cílí na Kremlem financovanou TV-Novosti, která vlastní RT, dříve Russia Today, a na Rossija segodňa, která kontroluje zpravodajskou agenturu Sputnik," pokračuje komuniké. Británie už dříve stejně jako Evropská unie zablokovala vysílání televize RT, zakázaný je také internetový obsah od Sputniku. Podle britské vlády nové kroky zabrání RT v "cestě zpět na britské televize" a britským subjektům v "podnikání s nástroji ruské státní propagandy".

"Putinova válka je založená na přívalu lží," uvedla k novým postihům ministryně Trussová s tím, že pokud jde o další posilování sankcí, zůstávají na stole všechny možnosti. Moskva svou více než měsíc trvající agresi proti Ukrajině prezentuje jako boj proti "nacistům" a snahu "osvobodit" ruskojazyčné obyvatelstvo Ukrajiny, zároveň navzdory neustále se hromadícím důkazům popírá bombardování civilních cílů, jako jsou obytné domy, nemocnice nebo školy.

Největší škody v tomto směru zřejmě utrpěl jihovýchodní přístav Mariupol, kde jsou za ruského obléhání uvězněny desetitisíce, přičemž tisíce obyvatel pravděpodobně od začátku ofenzívy zahynuly.

Londýn zkázu města připisuje generálovi Mizincevovi, který stojí v čele Centra řízení národní obrany Ruské federace a dohlíží na veškeré ruské vojenské operace. Podle britské vlády dostal Mizincev kvůli brutalitě ruského postupu přezdívku mariupolský řezník. "Je známý používáním zavrženíhodných taktik, včetně ostřelování civilních center v Halabu (Aleppu) v letech 2015 a 2016 a nyní v Mariupolu, kde jsou na ukrajinském lidu páchána zvěrstva," uvádí tisková zpráva.