Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Ruští vojáci pokračují v ofenzivě u Bachmutu, uvádí ukrajinské velení

Ruská armáda, ilustrační fotografie.
Ruská armáda, ilustrační fotografie.
Foto: mil.ru

Ruští vojáci stejně jako v závěru minulého roku pokračují v ofenzivních operacích okolo Bachmutu, uvedl v ranním hlášení o situaci na frontě ukrajinský generální štáb. Ruské jednotky podle něj ostřelují i civilní cíle, a to zejména na severu Doněcké oblasti a v jihoukrajinské Záporožské a Chersonské oblasti.

Za posledních 24 hodin vyslalo podle ukrajinského generálního štábu Rusko sedm raket, podniklo 18 vzdušných útoků a přes 85 úderů ze salvových raketometů. Tyto útoky soustředilo "zejména na civilní infrastrukturu měst Kramatorsk v Doněcké oblasti, Záporoží a Cherson. Mezi civilním obyvatelstvem jsou oběti," napsalo ukrajinské velení. Varovalo také, že nad celým územím Ukrajiny stále platí nebezpečí vzdušných útoků.

Škody po nočním ostřelování oznámily úřady v Záporoží, podle kterých ruské protiletadlové rakety S-300 zničily zařízení patřící ke kritické infrastruktuře. Tyto rakety Rusko používá k útokům na pozemní cíle. Blíže neurčený objekt, který ukrajinské úřady podle BBC úmyslně nejmenovaly, ruský útok zcela zničil. Místní správa a policie zveřejnily fotografie kráteru poblíž obytných budov, při útoku podle nich byl zraněn nejméně jeden člověk.

Ofenzivní operace ruská armáda podle ukrajinského generálního štábu dále soustředí na oblast strategicky významného Bachmutu. Jednotky Moskvy se také snaží vylepšit své taktické pozice ve směru na Kupjansk v Luhanské a Lyman a Avdijivku v Doněcké oblasti.

Zprávy obou znepřátelených stran o současném konfliktu, který rozpoutal vpád ruských vojsk na Ukrajinu loni v únoru, nelze nezávisle ověřit.

O ruské ofenzivě v okolí Bachmutu a Avdijivky a možné snaze o posílení pozic ruské armády na západě Doněcké oblasti píše v analýze také americký Institut pro studium války (ISW). Ruské síly podle něj pokračují v omezených protiútocích podél linie mezi městy Svatove a Kreminna, Ukrajina ostřeluje ruské logistické pozice v Luhanské oblasti.

Ruská armáda se podle analytiků ISW potýká se systémovým selháním na všech úrovních procesu formace sil, což negativně ovlivňuje výcvik vojáků a poškozuje operační schopnosti Ruska na Ukrajině. ISW se odvolává na ruské vojenské bloggery, podle kterých Moskva nedávno vyslala na frontu nově mobilizované vojáky s dělostřeleckým a tankovým výcvikem a zařadila je do pěších divizí.

Takový postup není neobvyklý, ukazuje ale na širší potíže, kdy ruské síly nevěnují dostatek času výcviku jednotek, píše ISW. "Zařazení špatně vycvičených dělostřelců do pěších jednotek bez jejich výcviku pro pěší bojové operace z nich pravděpodobně udělá jen potravu pro děla," dodávají analytici.

Britská vojenská rozvědka dnes v pravidelném hodnocení situace na bojišti uvedla, že ruská armáda pravděpodobně špatně skladuje munici. Londýn k tomuto závěru vede vysoký počet vojenských obětí novoročního incidentu, při kterém Ukrajina zasáhla budovu školy v Makijivce nedaleko Doněcku. Rusko potvrdilo 89 mrtvých vojáků, Kyjev hovoří o stovkách obětí.

"Vzhledem k rozsahu škod existuje reálná možnost, že v blízkosti ubytování pro vojáky byla uskladněna munice, která při výbuchu explodovala," napsalo britské ministerstvo obrany na twitteru. "Tento incident poukazuje na to, jak neprofesionální postup (ruské armády) přispívá k vysokému počtu ruských obětí," dodává.

Americká společnost Planet Labs zveřejnila dva satelitní snímky oblasti Makijivky, jeden z 20. prosince a druhý ze 3. ledna. Na místě budovy je na nich vidět jen kráter a sutiny.

Témata:  válka na Ukrajině Ruská armáda

Aktuálně se děje

24. dubna 2024 11:40

Počasí: Meteorologové nadále varují před nočním mrazem v Česku

Každým dnem se blíží očekávané oteplení, ale před námi jsou ještě alespoň dvě mrazivé noci. Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) ve středeční výstraze upozornil, že v noci na čtvrtek a na pátek klesnou teploty pod nulu. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy