Na sociálních sítích se dnes objevily videa a fotografie bývalé chersonské oblastní správy bez ruské vlajky, která nad ní dříve vlála. Ukrajinští představitelé ale varují, že se může jednat o provokaci.

Videa budovy bez vlajky sdíleli na sociální síti Telegram i pracovníci ruských provládních médií. Mluvčí ukrajinské armády Natalija Humenjuková varovala, že zprávy o odstranění vlajky mohou být pouze součástí ruské taktiky. "Neměli bychom se předčasně radovat," citovala ji stanice Svobodná Evropa. Humenjuková prohlásila, že podobnými kroky se Rusové mohou pokoušet vytvořit zdání, že některé obce opustili.

V Chersonu podle Humenjukové zůstávají běžné ruské jednotky v přestrojí za civilisty. Cílem zdánlivého stažení je připravit půdu pro provokaci nebo útoky na ukrajinské civilisty, ze kterého pak obviní ukrajinskou armádu. "Budou také chtít vytvořit dojem, že ozbrojené síly při vstupu do obcí střílí civilisty. To bude pro veřejnost a propagandistické kanály," řekla Humenjuková a dodala, že v oblasti pokračují boje.

Ukrajinská armáda vede v regionu od konce léta protiofenzivu a ruské úřady nařídily obyvatelům některých měst a obcí podél obou břehů Dněpru v okolí Chersonu, aby opustili domovy. Evakuace civilistů se týká také samotného střediska oblasti.

"Naše jednotky, naše vojska se pravděpodobně budou přesouvat na levobřežní část Chersonské oblasti. Lidé, kteří ještě nestihli odjet z Chersonu, tak musí učinit co nejdříve," řekl podle Kommersantu Stremousov ve vysílání ruského propagandistického pořadu Solovjov Live.

Okupační správa uvádí, že ze západního břehu Dněpru na východní přepravila v uplynulých týdnech už desítky tisíc lidí. Tento týden pak začala nutit civilisty k odchodu z domovů také v městech a obcích ležících na asi 15 kilometrů dlouhém pásu podél východního břehu řeky s vysvětlením, že ukrajinské síly se připravují k útoku na přehradu Kachovské vodní elektrárny. Analytici z amerického Institutu pro studium války (ISW) dříve uvedli, že Rusko se podobnými výroky patrně připravuje na plánovaný ústup a ztrátu území v okupované části ukrajinské Chersonské oblasti.

Americký ministr obrany Lloyd Austin dnes v patrně svém nejoptimističtějším vyjádřením o ukrajinské ofenzivě u Chersonu uvedl, že Ukrajina má schopnosti dobýt zpět Ruskem okupované území na pravém břehu řeky včetně samotného města, uvedla agentura Reuters. "Viděli jsme, že vyvíjejí (Ukrajinci) velmi metodické a účinné úsilí o znovuzískání svého výsostného území," citovala jej agentura Ukrinform.

Minulý měsíc označila Moskva Chersonskou oblast společně s třemi dalšími ukrajinskými územími za součást Ruska poté, co v nich narychlo zorganizovala hlasování o připojení k Ruské federaci. Svět tento pokus Moskvy o anexi dalšího ukrajinského území neuznal.