Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Ruští žoldnéři dobyli další čtvrti v Bachmutu, tvrdí Moskva

Ilustrační fotografie.
Ilustrační fotografie.
Foto: Pixabay

Jednotky ruských žoldnéřů z Wagnerovy (v ruském přepisu Vagnerovy) skupiny dobyly ve východoukrajinském Bachmutu dvě čtvrti. Oznámil to dnes mluvčí ruského ministerstva obrany Igor Konašenkov. Podobná tvrzení nelze ve válečných podmínkách bezprostředně ověřit z nezávislých zdrojů.

"Na doněckém směru útočné oddíly Vagner během útočných operací osvobodily dvě čtvrti v severozápadní a jihovýchodní části Arťomovsku," prohlásil generál Konašenkov, který pro město použil jeho sovětský název. K postupu podle mluvčího přispěly výsadkáři, kteří na křídlech útočících jednotek poutaly nepřítele.

Mluvčí ve čtvrtek tvrdil, že ruské jednotky odřízly ukrajinské obránce Bachmutu od přísunu zásob a posil a také od možnosti ústupu, ale jeho tvrzení vzápětí zpochybnila ukrajinská armáda a také šéf žoldnéřské skupiny Jevgenij Prigožin. O úplném obklíčení se podle něj ještě nedá mluvit, ukrajinská armáda je s to posílat obráncům města posily.

Ukrajinský generální štáb v přehledu situace na bojišti dnes ráno uvedl, že nepřítel pokračuje v útocích a boj o Bachmut neustává. Ale ruský útok u obce Chromove, tvořící předměstí Bachmutu, neuspěl.

Britská vojenská rozvědka v pátečním přehledu situace uvedla, že ukrajinské jednotky v západní části města čelí sice značným problémům se zásobováním, ale z pozic, kterých byly nuceny se vzdát, ustoupily spořádaně.

O den později rozvědka poukázala na roli velitele ruských výsadkových sil, generálplukovníka Michaila Teplinského. Ten byl sice z ukrajinského bojiště v lednu odvolán, ale nyní se zřejmě vrátil ve významnější roli. Je vysoce pravděpodobně, že bude prosazovat výsadkáře, kteří již u Bachmutu sehrávají klíčovou roli, jako tradičně elitní jednotku ruské armády.

Ruské invazní síly se snaží dobýt Bachmut už mnoho měsíců a tamní boje bývají označovány za nejkrvavější v celé válce. Město sice nemá zvláštní strategický význam, ale pokračující obrana Bachmutu podle Kyjeva způsobuje ruským silám těžké ztráty před chystanou ukrajinskou protiofenzívou.

Témata:  válka na Ukrajině Ruská armáda

Související

Aktuálně se děje

9:11

O Bidenově rozhodnutí nevěděl ani jeho syn. O odchodu z kandidatury informoval jen dva lidi

Oznámení o odchodu amerického prezidenta Joea Bidena z kandidatury za znovuzvolení pracovníky Bílého domu šokovalo. Ještě několik minut před zveřejněním jeho rozhodnutí o něm věděli pouze tři lidé – sám prezident a jeho dva poradci. 

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy