Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

VIDEO: Rusům unikly urážlivé nahrávky o vojácích KLDR: "Co s nimi sakra máme dělat?"

Severokorejší vojáci v ruském výcvikovém táboře. Fotogalerie +3
Severokorejší vojáci v ruském výcvikovém táboře.
Foto: CNN

Ruští vojáci se obávají, jakým způsobem severokorejští vojáci převezmou velení a jak budou zásobováni municí a vojenským vybavením. Tyto obavy byly zaznamenány na uniklých odposleších, které získalo ukrajinské Obranné zpravodajství a zveřejnilo je v pátek.

Podle informací ukrajinské rozvědky ruské jednotky otevřeně vyjadřují své pohrdání severokorejskými vojáky, které poslal do konfliktu Kim Čong-un. V uniklých odposleších je dokonce nazývají „prokletými Číňany“.

Ruští důstojníci nejsou nadšeni ze severokorejských vojáků, které Kim Čong-un poslal na pomoc Putinovi. Jak vyplývá z odposlechů zachycených ukrajinskou rozvědkou a zveřejněných webem CNN, Rusové se otevřeně rozčilovali: „Co s nimi k*rva máme dělat?!“ V rozhovorech se o vojácích KLDR vyjadřovali s opovržením a nazývali je „prokletými Číňany“.

Nahrávka byla zachycena ze šifrovaných ruských přenosových kanálů v noci 23. října, jak uvedlo ukrajinské obranné zpravodajství.

Podle odposlechů, které ukrajinská rozvědka získala z ruských zakódovaných kanálů během noci 23. října, se zdá, že i severokorejští vojáci mají své obavy. Týkají se především toho, jakým způsobem budou podléhat velení ruských důstojníků a jakým způsobem budou dostávat munici a vojenskou výstroj.

Odposlechy ukazují, že situace mezi ruskými vojáky a severokorejskými posilami je napjatá. Zjistilo se, že na každých 30 severokorejských vojáků bude přidělen jeden tlumočník a tři vyšší důstojníci, což ruskou armádu rozčílilo. "Kde je máme vzít?! Budeme je muset odněkud stáhnout," rozčiloval se jeden z ruských vojáků, což naznačuje frustraci z nedostatku potřebných zdrojů pro efektivní vedení operací s těmito novými jednotkami.

"Sakra vám říkám, že zítra přijde 77 velitelů praporů, jsou tam velitelé, zástupci velitele a tak dále," říká voják v dalším úryvku.

Video: Ruští vojáci v zachycené nahrávce kritizují severokorejské vojáky | CNN

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v pátek uvedl, že od vrchního velitele Ukrajiny obdržel zprávu o rozmístění severokorejského vojenského personálu.

"Podle zpravodajských služeb Rusko ve dnech 27. až 28. října rozmístí své první severokorejské jednotky v bojových zónách. Je to jasný krok v ruské eskalaci, na kterém záleží, na rozdíl od všech dezinformací, které v těchto dnech kolují v Kazani," řekl Zelenskyj a kritizoval summit BRICS, který tento týden uspořádal ruský prezident Vladimir Putin v jihozápadním ruském městě Kazaň.

I když ruský prezident Vladimir Putin zpočátku popíral zapojení severokorejských vojáků do konfliktu, na čtvrteční tiskové konferenci po summitu BRICS v Kazani tuto informaci nezpochybnil. "Jsme v kontaktu s našimi severokorejskými přáteli. Uvidíme, jak se tento proces vyvine," uvedl.

Ukrajinský prezident Volodomyr Zelenskyj varoval, že na Ukrajinu brzy dorazí další severokorejské jednotky. Podle jeho slov, které citoval web gazeta.pl, "Rusko 27. a 28. října rozmístí první severokorejské jednotky v bojových zónách. Na rozdíl od všech dezinformací, které v těchto dnech kolují v Kazani, je to jasný krok Ruska v eskalaci."

Témata:  válka na Ukrajině severokorejská armáda Ruská armáda

Související

Aktuálně se děje

17. ledna 2025 13:14

Víkendové počasí a dobré zprávy pro milovníky zimních radovánek

Do víkendu zbývají poslední hodiny, během nichž už mnozí lidé vyrazí za zimními radovánky na české hory. Meteorologové pro ně mají dobré zprávy. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy

Ilustrační foto

Konec tranzitu plynu přes Ukrajinu: Co to znamená pro Rusko a EU?

Po více než čtyřiceti letech nepřerušeného toku ruského plynu přes Ukrajinu do Evropy byl 1. ledna 2025 zastaven tranzit plynu přes plynovod Urengoj–Pomary–Užhorod. Tento krok znamená konec jedné éry a přináší závažné ekonomické i geopolitické důsledky pro Rusko, Ukrajinu a Evropu. Navzdory tomu, že ani ruská invaze na Ukrajinu v roce 2022, ani následné ukrajinské protiútoky nedokázaly tranzit narušit, obě strany nebyly schopny uzavřít novou dohodu o přepravě plynu.