Šanghaj, finanční centrum Číny, se ještě plně nevzpamatovala z tvrdého dvouměsíčního lockdownu na jaře a už řeší další případy nákazy. Kvůli nim museli obyvatelé podstoupit hromadné testování nejen minulý týden, ale další se chystá také v několika následujících dnech. "Nemám slov, vypadá to spíše jako plýtvání prostředky, ale neřeší to skutečný problém," řekla jedna z obyvatelek Šanghaje jménem Wang, která se každý víkend podrobuje testům v místě bydliště.

Severočínské město Tchien-ťin, blízko Pekingu, v posledních měsících provedlo několik kol hromadného testování, aby předešlo výskytu nákazy. Místní úřady dnes nicméně uvedly, že poté, co objevily dva případy místní nákazy, opět otestují více než 12 milionů obyvatel.

V některých částech města Ču-ma-tien se lockdowny, ve kterých uvízlo více než milion lidí, prodlužují o několik dní až do úterý. Město hlásí i nadále desítky nových případů denně navzdory omezením, které místní správa nařídila minulý týden.

Jihozápadní město Čcheng-tu dnes pozastavilo provoz zábavních a kulturních podniků a rozšířilo tak působnost omezení, která se ještě o víkendu týkala jen několika okresů.

V hlavním městě Pekingu byly po týdnu s nulovým skóre dnes zjištěny dva místní případy - u jednoho člena posádky mezinárodního letu a jeho spolubydlícího. Úřady proto uzavřely celou budovu, kde dvojice bydlí.

Ve městě Kanton na jihu země pracovníci, kteří mají na starosti kontrolu covidových opatření, vylomili bez souhlasu obyvatel zámky u dveří několika bytů. Incident o víkendu vyvolal pobouření na čínských sociálních sítích. Úřady se dnes za nedopatření omluvily.

I když je počet nahlášených případů onemocnění v Číně, ve srovnání s rostoucí křivkou v jiných částech Asie, nepatrný, trvá čínská vláda neústupně na dodržování politiky nulového covidu, která spočívá v okamžité likvidaci ohnisek nákazy.

I přes přísná opatření se však v zemi nadále objevují nové případy. Opakující se rozsáhlé lockdowny mohou podle odborníků zvýšit tlak na druhou největší ekonomiku světa, která již ve druhém čtvrtletí oproti prvnímu prudce poklesla. Na vině byla právě rozsáhlá omezení, jenž měla negativní dopad na průmyslovou výrobou a na ochotu lidí utrácet.