Od dubna většina obyvatel žila pod uzávěrou a lidé s pozitivními testy byli v izolaci.

Dnes byl obnoven provoz pětiny linek metra a části pozemní hromadné dopravy. Jsou tak podle úřadů znovu propojeny městské čtvrti. Všichni, kdo použijí prostředek hromadné dopravy, se musí připravit na měření teploty a mají mít u sebe negativní PCR test starý nejvýše 48 hodin.

Čína neopouští svou nulovou strategii v boji proti koronaviru, opatření v Šanghaji jsou důsledkem úbytku nových nákaz.

Od 31. května město přejde na třídění jednotlivých čtvrtí podle počtu případů. Budou zavedeny tři stupně - slabé, střední a vysoké riziko, sdělil dnes zástupce městských zdravotnických služeb Čao Tan-tan. Lidé ze čtvrtí s nízkým rizikem budou moci vycházet, ti ve zbylých částech budou muset zůstat doma 14 dní.

Takto je nyní uzavřena obchodní čtvrť Ťin-kan, jejíž obyvatelé projdou trojím testováním.

V jiných čínských městech stále platí omezení. V Pekingu se nesmí do restaurací a lidé pracují z domova. V sobotu bylo kvůli novým 26 případům v pekingské čtvrti Nan-sin jüan převezeno 5000 tamních obyvatel do karanténního hotelu.

Podle agentury AFP panují obavy, zda se Peking rozhodne jít cestou celkové uzávěry, jak tomu bylo v Šanghaji. Mnoha tamním občanům to zkomplikovalo přístup ke zdravotním službám a k potravinám.