Přestože většina případů v Číně je nadále bezpříznakových, úřady v boji proti covidu pokračují v politice nulové tolerance a přijímají tvrdá opatření hned při výskytu prvních infekcí.

Podle zpravodajského serveru BBC News se Šanghaj v příštích dnech mimo jiné chystá vystupňovat dezinfekční kampaň v nejhůře postižených čtvrtích. Již tento týden byly stovky lidí dočasně vystěhovány z domovů tak, aby bylo možné dezinfikovat celé budovy.

Ve čtvrti Pej-cchaj dostali lidé příkaz, aby si sbalili nejnutnější osobní věci a odešli do provizorních ubytovacích zařízení. Dveře svých domovů měli nechat otevřené, na místě musela zůstat i jejich domácí zvířata.

Dneškem počínaje má rovněž v Šanghaji začít další kolo plošného testování na koronavirus; testovat se bude denně. Lidé, kteří mají test pozitivní, jsou posíláni do vládou provozovaných karanténních zařízení. Zařízení se kvůli špatné vybavenosti stala terčem četných kritik na sociálních sítích.

Třicetiletá obyvatelka Šanghaje Čang Čchen agentuře Reuters řekla, že v neděli byl do karanténního zařízení odvezen její čtyřletý syn a jeho 84letá babička. Čang se obává, že život v zařízení má špatné dopady na jejich zdraví. Jídlo tam podle ní není moc výživné - k snídani dostali dva toasty, budova je jen zčásti zrekonstruovaná a je v ní spousta prachu. Toalet je málo a sprchy chybí úplně.

Lidé v uzavřených částech města si zase stěžují na problémy se sháněním potravin a jiných nezbytností. Rozvážkové služby nápor nezvládají a obyvatelé Šanghaje jsou tak nuceni čekat na zeleninu, maso či vajíčka, které distribuuje vláda.

Šanghajské úřady dnes zdůraznily, že nekompromisní boj proti koronaviru bude ve městě pokračovat, dokud nebude covid vymýcen z každého domovního bloku. "Naším cílem je co nejdříve dosáhnout nulového covidu," uvedla vláda.

Od konce března Šanghaj zaznamenala více než 400.000 případů koronaviru a 36 úmrtí pacientů s nemocí covid-19. Téměř všichni zemřelí byli starší, neočkovaní lidé, kteří trpěli i jinými zdravotními problémy, uvedly čínské úřady.

Podle agentury Reuters ale mnozí občané města statistiky zpochybňují, přičemž poukazují na přátele a příbuzné, kteří za poslední měsíc po nákaze zemřeli, ale ve statistikách zahrnuti nejsou.