reklama

Postup saské vlády není překvapující, neboť již v pondělí zemský premiér Michael Kretschmer o zpřísnění hovořil. "Pandemický stav v Německu neskončil, právě naopak," řekl. Na dnešním jednání se pak saská vláda shodla na základních bodech uzávěry pro neočkované. Ačkoli definitivní rozhodnutí padne v pátek, rozšíření úlev se neočekává.

Negativní test tak od pondělí 8. listopadu nebude pro návštěvu kulturních, volnočasových a gastronomických zařízení stačit. Vedle plného očkování bude Sasko jako doklad o bezinfekčnosti uznávat jen potvrzení o prodělání covidu-19. Spolkové země postupně zvyšují tlak na neočkované, postup Saska je ale zatím nejráznější. V Sasku doposud podobně jako v jiných spolkových zemích mohli o neuznávání negativního testu rozhodovat sami provozovatelé, nyní ale bude určeno přímo karanténním nařízením.

S testem se už podle plánu saské vlády nebude možné zúčastnit ani velkých akcí, a to i těch venkovních. V praxi to mimo jiné znamená, že bez očkování, případně prodělání choroby se na tribuny nedostanou fotbaloví fanoušci.

Povinným ve veřejné dopravě v Sasku se opět stane respirátor třídy FFP2, zatímco dosud je možné cestovat i se zdravotnickou rouškou.

Čtyřmilionové Sasko je koronavirem jednou z nejpostiženějších spolkových zemí, hůře si vede jen Durynsko. Podle Institutu Roberta Kocha (RKI) v Sasku připadá za posledních sedm dní na 100.000 obyvatel 284,4 nakažených. Celoněmecký průměr této sedmidenní incidence je přitom 153,7. V Sasku je nicméně epidemická situace lepší než v Česku, které hlásí 352 případů na 100.000 obyvatel za posledních sedm dní.

Očkovat se v Sasku prozatím nejméně jednou dávkou nechalo 59 procent lidí, což je nejméně z celého Německa. Plně imunizováno je pak 56,8 procenta obyvatel Saska, zatímco v severoněmeckých Brémách je to přes 78 procent.