Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Šestnáctiletý student ve škole na jihu Francie zabil nožem svou učitelku

Francouzská policie
Francouzská policie
Foto: Wikipedia **www.wikipedia.org**

Šestnáctiletý student ve škole ve městě Saint-Jean-de-Luz na jihozápadě Francie s nožem napadl svou učitelku španělštiny. Dnes ráno kolem desáté hodiny ji pobodal v oblasti hrudníku, záchranářům se ji už nepodařilo oživit, napsala francouzská média.

Francouzský prezident Emmanuel Macron incident označil za vraždu a uvedl, že sdílí bolest s pozůstalými, jejími kolegy i studenty. Školy po celé Francii budou ve čtvrtek držet minutu ticha.

Studenta na katolické střední škole svatého Tomáše Akvinského zatkla policie, která ho vyslýchá. Zahájeno bylo také vyšetřování zločinu. Motiv zatím není znám, podle francouzského ministra školství Papa Ndiayeho ale nešlo událost předvídat. Útočník podle něj nebyl známý policii.

Web stanice BFMTV uvádí, že student patrně trpěl psychickými problémy. Žáci přítomní útoku agentuře AFP řekli, že těsně před činem byl jejich spolužák velmi klidný a jednal beze slova.

"Neviděla jsem ho vstávat, ale viděla jsem ho stát před učitelkou, velmi klidného. Přistoupil k ní a beze slova jí zabodl velký nůž do hrudi," řekla při odchodu ze školy tisku 16letá Inès, která mezi studentem a učitelkou nikdy přímo při vyučování nezaznamenala problémy.

Útočník "vytáhl něco z tašky, předmět zabalený v papíře. Pak zamířil ke dveřím. Mysleli jsme si, že chce jít na záchod. Místo toho zablokoval východ. Učitelka byla u tabule, blízko dveří. Pak se otočil a zasadil jí ránu," citoval další studenty deník Soud Ouest.

Policie do školy dorazila okolo 9:50, útočník byl v tu dobu už odzbrojen, řekl AFP zdroj blízký vyšetřování. Student měl podle něj u sebe velkou, alespoň deseticentimetrovou čepel.

"Sdílím bolest s její rodinou, jejími kolegy a jejími studenty a s našimi učiteli, kteří zasvětili svůj život předávání znalostí dalším generacím. Národ stojí při vás," napsal na twitteru Macron.

Francouzské školy ve čtvrtek od 15:00 budou držet minutu ticha, oznámil dnes na tiskové konferenci na místě útoku Ndiaye. Už dříve vyjádřil soustrast pozůstalým.

Katolickou střední školu svatého Tomáše Akvinského navštěvuje něco málo přes 1100 studentů. Podle baskického zástupce odborů CFDT Serge Hastoye jde o běžnou školu, kde se dosud neobjevily žádné nezvyklé problémy.

Dnešní útok představuje první podobný incident od atentátu v říjnu 2020, kdy mladý radikalizovaný islamista zabil učitele historie a zeměpisu Samuela Patyho. AFP píše, že za poslední čtyři desetiletí zaznamenala okolo desítku podobných smrtelných útoků.

Témata:  Francie policie Francie

Aktuálně se děje

21. dubna 2024 18:45

Policie brzy uzavře případ Vrbětice. Rakušan řekl, že vyšetřování finišuje

Policie by v květnu mohla uzavřít vyšetřování explozí v muničních skladech ve Vrběticích. Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) v nedělním vydání pořadu Otázky Václava Moravce potvrdil, že policejní vyšetřování finišuje. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy