reklama

Austrálie se zatím vyhnula nejhorším dopadům pandemie díky uzavření hranic, karanténním opatřením, rozšířenému testování a dodržováním sociálních odstupů. Pětadvacetimilionová země od vypuknutí pandemie zaznamenala přes 28.000 potvrzených případů koronaviru.

Až do tohoto týdne se v Austrálii neobjevil žádný nový případ místně přenesené nákazy déle než čtrnáct dní v řadě, píše Reuters. Země tak před nadcházejícími Vánoci uvolnila většinu opatření. Nové případy infekce SARS-CoV-2 však přiměly australské státy a teritoria, aby znovu omezily cestování, popřípadě tento krok zvažují.

Pro obyvatele severu Sydney karanténa znamená, že budou moci opustit domov pouze z nezbytných důvodů - například kvůli nákupu jídla, aby se dostali do práce, kvůli urgentní lékařské péči nebo aby navštívili příbuzné, kteří jsou izolovaní.

Místní média dnes informovala o tom, že lidé vyprázdnili regály supermarketů v oblasti. Než se setmělo, byly jindy rušné ulice prázdné. Mnoho restaurací, kaváren a hotelů v oblasti se podle Reuters už dříve rozhodlo dobrovolně na víkend zavřít. Zavřené jsou i pláže, bazény, hřiště, zakázány návštěvy pečovatelských domovů.

Kvůli novým nákazám organizátoři také zrušili tradiční jachtařský závod ze Sydney do Hobartu, který plánovali od 26. do 31. prosince.

Nové ohnisko infekce bylo odhaleno v oblasti Northern Beaches na severu Sydney. Nákaza se podle úřadů rozšířila ve dvou klubech na plážovém předměstí Avalon Beach. Podle genomu pochází virus, který se nyní šíří v Sydney, ze Spojených států.

Vláda státu Nový Jižní Wales má v neděli oznámit, zda uvalí restrikce také na zbytek Sydney, kde žije přibližně pět milionů lidí.

reklama