Severní Korea poprvé přiznala výskyt covidu-19 v zemi 12. května. Situace vyvolává obavy odborníků. Severokorejské zdravotnictví podle mezinárodních srovnání patří k těm nejhorším na světě. Trpí nedostatkem léčiv, zdravotnického materiálu či přístrojů. Vlna koronaviru by v zemi s 25 miliony obyvatel podle Reuters mohla také zhoršit potravinovou krizi.

Za poslední den podle severokorejské státní agentury KCNA přibylo dalších 167.650 lidí s příznaky horečky, čímž celkový počet těchto případů dosáhl 2,81 milionu, z nichž se 2,33 miliony osob vyléčily. Osmašedesát lidí se symptomy dosud podle oficiálních údajů zemřelo. KCNA neuvedla, kolik lidí bylo pozitivně testováno na koronavirus. Diagnostické kapacity severokorejského zdravotnictví jsou značně omezené.

Americký prezident Joe Biden v sobotu uvedl, že Washington nabídl Číně a KLDR vakcíny proti covidu-19, ale neobdržel odpověď.

Podle Pchjongjangu ale koronavirová situace v zemi nabrala "pozitivní trend". KCNA v této souvislosti poukázala na přísné lokální uzávěry a další opatření proti šíření nákazy.

Vysoce postavený představitel Bidenovy administrativy uvedl, že opatření související se šířením covidu-19 mohou hrát roli v tom, že Severní Korea nereaguje na nabídky k diplomatickým rozhovorům.

KLDR již dříve odmítla vakcíny proti covidu-19 ze zahraničí a většinu pomoci zvenku. Krátce po začátku pandemie covidu-19 na jaře 2020 uzavřela své hranice.