Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Severní Korea hlásí dalších 15 úmrtí po nákaze covidem-19

Covid-19, ilustrační fotografie.
Covid-19, ilustrační fotografie.
Foto: Pixabay

Severní Korea za poslední den zaznamenala dalších 15 úmrtí po nákaze covidem-19 a 296.180 nově infikovaných lidí. Informovala o tom státní agentura KCNA. Severní Korea poprvé oficiálně přiznala výskyt covidu-19 v zemi ve čtvrtek. KLDR zatím vykázala celkem 42 úmrtí a 820.620 případů nákazy, píše agentura AP.

Panují obavy, že šíření nemoci způsobí v Severní Koreji humanitární krizi. Severokorejský zdravotnický systém je dlouhodobě ve špatném stavu a předpokládá se, že většina obyvatel není proti covidu očkovaná. Podle některých odborníků by Severní Korea mohla čelit vysokému počtu úmrtí na covid, pokud okamžitě ze zahraničí neobdrží dodávky vakcín, léků a dalšího zdravotnického materiálu, napsala agentura AP.

Severní Korea ve čtvrtek vyhlásila celostátní uzávěru. To by mohlo prohloubit její hospodářské problémy, za kterými stojí mimo jiné ekonomické sankce uvalené na Pchjongjang kvůli jadernému programu a špatná domácí hospodářská politika, píše AP. "Všechny okresy, města a oblasti v zemi jsou pod uzávěrou a pracovní, výrobní a rezidenční jednotky jsou navzájem izolovány od rána 12. května," uvedla agentura KCNA. Severokorejský vůdce Kim Čong-un oznámil uvedl, že jeho země se nechá inspirovat čínskou politikou nulové tolerance vůči covidu-19.

Podle odborníků severokorejské úřady zjišťují nové případy koronaviru na základě příznaků nemoci, jako je horečka, protože země nemá dostatečné testovací kapacity. Tím však unikají kontrole infikovaní lidé, kteří žádné příznaky nevykazují. Ti pak mohou dál šířit nákazu.

Kim Čong-un v sobotu označil epidemii za velkou katastrofu. Vyjádřil však přesvědčení, že se KLDR podaří "porazit tuto zlou infekční nemoc v co nejkratší době".

Témata:  Severní Korea koronavirus (coronavirus) COVID-19

Aktuálně se děje

28. srpna 2026 18:06

Na D2 se stala vážná nehoda. Mezi zraněnými byli převážně děti

Vážná dopravní nehoda se v pátek stala na dálnici D2 u Brna. Zranili se čtyři lidé, většina zraněných jsou děti. Řidička havarovaného osobního automobilu se podle policistů nevěnovala řízení dostatečně.

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy

Harald V.

Norsko v slzách. Zemřel oblíbený král Harald V.

Ve věku 89 let zemřel norský král Harald V., který byl hospitalizován v národní nemocnici v Oslu kvůli léčbě vzácného krevního onemocnění. Královský palác potvrdil, že panovník odešel pokojně v pátek v brzkých ranních hodinách. V reakci na tuto zprávu byla vlajka na střeše královského paláce spuštěna na půl žerdi. V posledních hodinách jeho života jej v nemocnici navštívili členové rodiny a před palácem se shromáždili lidé, aby položili květiny.