Panují obavy, že šíření nemoci způsobí v Severní Koreji humanitární krizi. Severokorejský zdravotnický systém je dlouhodobě ve špatném stavu a předpokládá se, že většina obyvatel není proti covidu očkovaná. Podle některých odborníků by Severní Korea mohla čelit vysokému počtu úmrtí na covid, pokud okamžitě ze zahraničí neobdrží dodávky vakcín, léků a dalšího zdravotnického materiálu, napsala agentura AP.

Severní Korea ve čtvrtek vyhlásila celostátní uzávěru. To by mohlo prohloubit její hospodářské problémy, za kterými stojí mimo jiné ekonomické sankce uvalené na Pchjongjang kvůli jadernému programu a špatná domácí hospodářská politika, píše AP. "Všechny okresy, města a oblasti v zemi jsou pod uzávěrou a pracovní, výrobní a rezidenční jednotky jsou navzájem izolovány od rána 12. května," uvedla agentura KCNA. Severokorejský vůdce Kim Čong-un oznámil uvedl, že jeho země se nechá inspirovat čínskou politikou nulové tolerance vůči covidu-19.

Podle odborníků severokorejské úřady zjišťují nové případy koronaviru na základě příznaků nemoci, jako je horečka, protože země nemá dostatečné testovací kapacity. Tím však unikají kontrole infikovaní lidé, kteří žádné příznaky nevykazují. Ti pak mohou dál šířit nákazu.

Kim Čong-un v sobotu označil epidemii za velkou katastrofu. Vyjádřil však přesvědčení, že se KLDR podaří "porazit tuto zlou infekční nemoc v co nejkratší době".