Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Severokorejci opět testovali zbraně. Napětí na poloostrově stoupá

Ilustrační fotografie.
Ilustrační fotografie.
Foto: Daily Telegraph

Severokorejský režim pokračuje v testování svých zbraní. Podle státních médií proběhly testy "supervelké" hlavice pro strategickou řízenou střelu a také nového typu protiletadlové střely. KLDR už v dubnu otestovala nadzvukovou raketu se středním až dlouhým doletem za přítomnosti vůdce Kim Čong-una. 

"KLDR provedla silový test supervelké hlavice navržené pro strategickou řízenou střelu 'Hwasal-1 Ra-3'," uvedla severokorejská státní tisková agentura KCNA.

Zkušební start protiletadlové rakety nového typu Pyoljji-1-2 proběhl v pátek odpoledne ve Žlutém moři. KCNA informovala, že bylo dosaženo cíle, aniž by specifikovala, co tím cílem bylo. Testy podle Pchjongjangu neměly nic společného s okolní situací. 

V posledních měsících panuje napětí mezi oběma státy na Korejském poloostrově. Kim Čong-un v lednu pohrozil Soulu válkou, pokud dojde k narušení severokorejské hranice. Přestože Pchjongjang je od svého druhého jaderného testu v roce 2009 pod řadou mezinárodních sankcí, rozvoj jeho jaderných a zbrojních programů vytrvale pokračuje.

Témata:  Severní Korea

Související

Aktuálně se děje

21. listopadu 2024 12:24

Počasí zaúřaduje. K intenzivnímu sněžení se přidá i další jev

Na Moravě a ve Slezsku může napadnout ještě o pár centimetrů více, než se původně předpokládalo. Vyplývá to z nejnovějšího znění výstrahy, v němž Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) upřesnil její časovou a územní platnost. Meteorologové zároveň přidali varování před silným větrem. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Norský masový vrah Anders Behring Breivik, který v roce 2011 při bombovém útoku a střelbě zabil 77 lidí, stanul v úterý před soudem, aby podruhé požádal o podmínečné propuštění. Breivik si odpykává trest odnětí svobody na 21 let, což je maximální možný trest v Norsku. Podle norského práva má však po deseti letech vězení nárok na slyšení o podmínečném propuštění.