Nynější třetí vlna koronavirové nákazy v zemi dosáhla svého vrcholu na přelomu listopadu a prosince. Studie slovenských úřadů ukázala, že zhruba polovina neočkovaných lidí proti covidu-19 v zemi neměla v listopadu a na začátku prosince protilátky proti tomuto onemocnění. Podle odborníků to znamená, že populace není výrazně promořena. Slovensko také zaostává v očkování proti covidu-19.

Na pětimilionovém Slovensku přibylo v pondělí podle laboratorních testů 3683 infikovaných. Oproti předchozímu týdnu to představuje pokles o více než pětinu. V listopadu země během několika dnů zaznamenala shodně i více než 10.000 nových zjištěných případů nákazy. Bratislava na rozdíl od některých jiných zemí dosud nehlásila rychlé šíření nové koronavirové varianty omikron.

Ve slovenských nemocnicích bylo v úvodu týdne 2967 pacientů s covidem-19. Dříve za nynější koronavirové vlny zdravotnická zařízení hlásila výrazně více než 3000 hospitalizovaných. Vláda pak na konci listopadu kvůli přetíženým nemocnicím vyhlásila nouzový stav a zavedla nové restrikce, které mezitím částečně zmírnila pro očkované proti covidu-19 a pro osoby, které toto onemocnění prodělaly. Od minulého pátku pak zákaz vycházení s výjimkami platí už jen večer a v noci.

Tempo šíření koronavirové infekce zpomaluje i v Česku, kde denní přírůstky nakažených v mezitýdenním srovnání klesají skoro tři týdny.

Slovensko se v EU dlouhodobě řadí k zemím s nejnižším podílem naočkovaného obyvatelstva. Počet podaných prvních dávek vakcín v zemi v posledním období klesá, výrazněji naopak přibylo naočkovaných posilující dávkou.

Nejnovější studie slovenských úřadů ukázala, že protilátky proti covidu-19 nemá zhruba polovina z těch obyvatel, kteří proti onemocnění nebyli očkováni. Do analýzy vzorků krve se zapojilo téměř 3800 neočkovaných dobrovolníků.

"Je velké množství lidí, kteří nemají ochranu před covidem-19 ani v podobě vakcíny, ani v podobě prodělání onemocnění. Je to více než milion osob na Slovensku," řekl novinářům šéf analytiků ministerstva zdravotnictví Matej Mišík. Dodal, že například v Británii byla zjištěna úroveň protilátek až u 95 procent obyvatel.

Odborníci při prezentaci výsledků studie upozornili, že samotná přítomnost protilátek ještě nezaručuje, že osoba je silně chráněna před covidem-19. Doporučili proto očkování i těm obyvatelům, kteří covid-19 prodělali.