Ruské letectvo zničilo během uplynulého dne dalších 128 vojenských cílů, tvrdí Moskva. Tvrzení stran o ztrátách způsobených nepříteli nelze ověřit z nezávislých zdrojů.

"Stav, situace a charakter operací sil obrany nezaznamenal za posledních 24 hodin zásadní změny," uvedl štáb v pravidelném ranním hlášení. Ukrajinským silám se podle něj podařilo zasadit zdrcující údery okupantům na dočasně obsazených ukrajinských územích. Ruská vojska se podle ukrajinského velení soustřeďují na upevnění svých pozic a pokračují v ostřelování infrastruktury a hustě obydlených oblastí.

Deník Ukrajinska pravda připomněl dřívější oznámení, že ukrajinská protivzdušná obrana v úterý zničila tři ruská letadla, tři bezpilotní stroje, jeden vrtulník a dvě ruské rakety.

Generální štáb v úterý večer také uvedl, že Rusko přišlo o dvě pětiny sil, původně soustředěných u hranic s Ukrajinou; tito vojáci byli zabiti či jednotky ztratily bojeschopnost, poznamenala ruská redakce BBC. Údaje nelze ověřit z nezávislých zdrojů.

Ukrajinský generální štáb dnes vyčíslil ruské ztráty od začátku invaze na přibližně 13.800 vojáků, 430 tanků, 1375 obrněných vozidel, 190 děl, 70 raketometů, 43 zbraní protivzdušné obrany, 84 letadel, 108 vrtulníků, 819 kusů automobilové techniky, tři plavidla, 60 cisteren, 11 bezpilotních strojů a deset kusů speciální techniky. "Údaje se upřesňují. Sčítání komplikuje vysoká intenzita bojových akcí," dodal ukrajinský štáb.

"Taktické, vojskové a bezpilotní letectvo zničilo 128 vojenských cílů, včetně protileteckého raketového systému Buk-M1, Osa, čtyř radarů, čtyř velitelství, sedmi skladů zbraní a munice a 68 míst soustředění vojenské techniky," prohlásil mluvčí ruského ministerstva obrany Igor Konašenkov podle agentury TASS o dění v uplynulých 24 hodinách. Ruské letectvo a protivzdušná obrana podle něj také sestřelily tři ukrajinské letouny - dva bitevní stroje Su-25 a stíhačku MiG-29 - a čtyři drony. Ministerstvo podle TASS dnes zveřejnilo záběry ze zničení ukrajinského skladu v Černihivské oblasti, kdy dělostřeleckou palbu naváděl dron.

Ruské síly podle ministerstva od začátku "speciální vojenské operace" zničily 111 ukrajinských letadel, 68 vrtulníků, 160 dronů, 159 zbraní protiletecké obrany, 1353 tanků a dalších obrněnců, 129 raketometů, 493 děl a minometů a více než tisíc kusů speciální automobilové techniky.

Tyto údaje nebylo možné ověřit z nezávislých zdrojů.