reklama

Horší byl v tomto ohledu pouze pátek, který přinesl 3650 nově nahlášených obětí. Po sobotě celková bilance epidemie převyšuje 310.000 mrtvých, přičemž podle deníku The New York Times nyní roste tempem okolo 2500 úmrtí denně. To je více než dvojnásobek maxima z loňského roku.

SItuace se přitom může dále zhoršovat, neboť v Brazílii jsou stále na vzestupu i přírůstky bilance nakažených. Ve čtvrtek se denní součet infekcí poprvé od začátku šíření koronaviru dostal nad 100.000, zatímco průměrný přírůstek z posledního týdne se aktuálně pohybuje okolo 77.000 případů.

Brazilská vláda nicméně zatím nezavedla plošná karanténní opatření, restrikce přijímají pouze jednotlivé státy federace. Televize CNN v sobotníreportáživýsledek hodnotí tak, že na všech úrovních zdravotnického systému jsou v Brazílii patrné známky kolapsu.

"Mezi 26 brazilskými státy a federálním distriktem hlásí v libovolný den jen jeden nebo dva regiony obsazenost jednotek intenzivní péče pod 80 procenty. Více než polovina je nad 90 procenty... Systémy zdravotní péče jsou zaplaveny pacienty, o které už nejsou schopny adekvátně pečovat v důsledku kritického nedostatku míst a vybavení," uvádí CNN.

Pokud jde o očkování, alespoň jednu dávku vakcíny proti covidu-19 v Brazílii podle nejčerstvějších údajů dostalo 6,2 procenta obyvatel.

reklama