Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Situaci v Íránu po smrti Raísího sleduje celý svět

Charles Michel
Charles Michel
Foto: Facebook

Země celého světa pozorně sledují vývoj situace po nehodě vrtulníku s íránským prezidentem Ebráhimem Raísím na palubě, který se v neděli zřítil nedaleko státní hranice s Ázerbájdžánem. Uvedla to agentura Reuters.

"Situaci pozorně sledujeme spolu s partnery a členskými státy EU, " uvedl předseda Evropské rady Charles Michel prostřednictvím sociální platformy X.

Eurokomisař pro krizové řízení Janez Lenarčič prostřednictvím X prohlásil, že EU do pátrání nasadí satelitní systém Copernicus EMS.

Monitorování situace potvrdilo i ministerstvo zahraničních věcí Spojených států a Turecko, které podniklo kroky na podporu pátrání a záchranné mise.

Pomoc při pátrací a záchranné akci nabídla Íránu i irácká vláda. Podle Reuters instruovala ministerstvo vnitra, místní Červený půlměsíc a další příslušné úřady, aby íránské straně nabídly pomoc.

Zármutek a znepokojení nad zprávou vyjádřil i prezident Ázerbájdžánu Ilham Alijev. Připravenost pomoci deklarovaly také Saúdská Arábie a Katar.

Státní televize uvedla, že vrtulník, na jehož palubě byli íránský prezident Ebráhím Raísí a ministr zahraničních věcí Hosejn Amír Abdollahján, narazil do vrcholu hory. Úřady prozatím příčinu nehody nesdělily. 

Vrak vrtulníku se našel po zhruba 15 hodinách v pondělí brzy ráno, přičemž státní televize uvedla, že prezident zahynul. Raísí navštívil provincii Východní Ázerbájdžán severozápadě Íránu, aby spolu s ázerbájdžánským prezidentem Ilhamem Alijevem otevřel projekt přehrady na společné hranici.

Témata:  Írán Ebrahím Raísí Charles Michel

Aktuálně se děje

23. června 2024 12:46

Prezident Pavel apeloval na připomínání si historie

Prezident republiky Petr Pavel dnes zdůraznil, že lidé v Česku by si měli připomínat svoji historii a znát například činy odbojářů během druhé světové války. Prezident se v Miřeticích na Chrudimsku zúčastnil pietního aktu k 82. výročí vypálení a vyvraždění osady Ležáky. Podle prezidenta bylo v posledních letech věnováno více pozornosti Památníku Lidice než Památníku Ležáky.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy