reklama

Podle člena fairfaxské školní rady Ryana McElveena jde zřejmě o novinku v rámci celých USA, protože když se chtěl poučit na jiných místech, nenašel ve Spojených státech jediné, kde by se podobná praxe pěstovala.

První příležitost budou mít studenti podle listu The Washington Post 27. ledna. O záměru vynechat vyučování musejí dát vědět s dvoudenním předstihem, doručit souhlas rodičů nebo pěstounů a vysvětlit důvod, proč si "volno" berou.

V minulosti se studenti účastnili často například pochodů za ochranu klimatu. Osmnáctiletá Wendy Gaová vede několik skupin, jež upozorňují na klimatické změny, a v minulých měsících zameškala kvůli účasti na protestech pět vyučovacích dní. Od nového režimu si slibuje vyšší účast na akcích věnovaných ochraně klimatu. "Tím, že vynecháme vyučování, chceme dát najevo, že nemá smysl chodit do školy, když nemáme budoucnost. Proč se učit, když za deset dvacet let nebudeme naživu?" řekla.

Konzervativci ale považují rozhodnutí Fairfaxu za rozmazlování liberální a přecitlivělé mládeže. "Lidé, kteří se označují za konzervativní, zřejmě stále sázejí na respekt k autoritám a chození do školy. Je to pro ně ústřední princip sociálního pořádku," řekl odborník na problematiku radikálních sociálních hnutí z Columbijské univerzity Thai Jones.