Prudký růst nezaměstnanosti podle sociologů souvisí přímo s válkou: za okupace nemohly podniky dál fungovat, v bojích byly zničeny anebo zaměstnanci byli nuceni před válkou uprchnout.

Polovina pracujících Ukrajinců dostává nižší výplatu než před válkou, pokles činí deset procent i více. U 43 procent zaměstnanců zůstala výplata stejná, devíti procentům dotázaných se zvýšila. Nejstabilnější se ukázalo být státním zaměstnancem.

Z pracujících Ukrajinců je 83 procent přesvědčeno, že si práci udrží i dalšího půl roku, zatímco jedenácti procentům tato jistota chybí. Při výběru nové práce zůstává hlavním kritériem výše výdělku, za války jdou ale stranou představy o prestiži povolání či o společenském postavení.

Z těch, kdo měli práci před válkou, pracuje nyní 59 procent - na plný úvazek 34 procent, z domova či na částečný úvazek 19 procent, zatímco šest procent si našlo novou práci. Z těch, kdo o práci přišli, si jen třetina aktivně novou práci hledá. Dalších 23 procent zvažuje tuto možnost a 41 procent jen čeká. Průzkum se konal o uplynulém víkendu na celém území Ukrajiny s výjimkou okupovaných území.

Experti podle agentury Unian odhadují, že příjmy Ukrajinců v letošním a příštím roce mohou kvůli válce klesnout na méně ne polovinu. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj už dříve varoval, že zemi čeká nejtěžší zima v historii.