Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Slovenská policie obvinila Fica ze založení zločinecké skupiny

Rober Fico
Rober Fico
Foto: Lukáš Henzl, EuroZprávy.cz

Slovenská policie obvinila expremiéra Roberta Fica a bývalého ministra vnitra Roberta Kaliňáka z trestných činů založení a zosnování zločinecké skupiny a ohrožení daňového tajemství, uvedl slovenský Denník N. Kaliňáka, který byl v minulosti místopředsedou Ficovy strany Směr-sociální demokracie (Směr-SD) a který nyní pracuje jako advokát, elitní jednotka slovenské policie zadržela.

Fico své stíhání označil za politickou mstu. Z vyjádření Ficova a Kaliňákova advokáta a informací médií vyplývá, že obvinění souvisí také s podezřením na diskreditaci politických oponentů Směru-SD a bývalého prezidenta Andreje Kisky.

Policejní prezidium ČTK informovalo, že při několika akcích bylo obviněno více osob; policie zveřejnila iniciály jmen tří z nich, které se shodují se jmény a příjmeními Fica a Kaliňáka.

Denník N napsal, že případ souvisí s kauzou Očistec. Ta se týká podezření z korupce a ze zneužívání policie v době, kdy byl nyní opoziční Směr-SD u moci. Sociální demokraté odešli do opozice po porážce v parlamentních volbách před dvěma lety.

"Jde o čistou politickou mstu, jde o čistý pokus zlikvidovat předsedu nejsilnější opoziční parlamentní strany," reagoval Fico na obvinění v prohlášení, které strana Směr-SD poskytla ČTK.

Ficův a Kaliňákův obhájce David Lindtner novinářům řekl, že podle obvinění na stál expremiér na špici zločinecké skupiny. Poškozenými v případu jsou podle Lindtnera kromě jiných bývalý prezident Kiska, dále nynější ministr financí Igor Matovič či současný šéf sněmovny Boris Kollár. Podle listu Sme šlo o hledání "špíny" na zmíněné politiky, jež před volbami v roce 2020 byli v opozici, Kiska se jako prezident zase vymezoval vůči Ficovi.

Exprezident dříve nařkl Fica z toho, že stojí za jeho stíháním v daňové kauze, ve které byl Kiska minulý týden obžalován. V roce 2016 zase Fico, který byl tehdy premiérem, zveřejnil neveřejné informace o podnikání Matoviče.

"Už jen seznam poškozených je důkazem nad důkazy, že jde o politický revanš. Jsem obviněn proto, že jsem nahlas hovořil o daňových podvodech Matoviče a Kisky," uvedl trojnásobný expremiér Fico.

Fico je nyní poslancem a má tak podle ústavy imunitu pouze na hlasování a na výroky ve sněmovně a v jejích orgánech. S případným vazebním stíháním zákonodárce ale musí parlament hlasováním souhlasit.

Podle Denníku N a veřejnoprávního Rozhlasu a televize Slovenska byl spolu s Kaliňákem a Ficem obviněn také advokát Marek Para, který je známý jako obhájce kontroverzních osob a také svými kontakty s představiteli Směru-SD.

"Konečně přišli na řadu ti, kdo jsou ve struktuře postavení nejvýše. Fico by se neměl skrývat za poslanecký mandát, a vzdát se ho," napsala na sociální sítí vicepremiérka Veronika Remišová.

Nynější slovenská vládní koalice si za jeden ze svých hlavních cílů stanovila potíraní korupce a očistu společnosti od nekalých praktik. Po posledních volbách byla v zemi při několika vlnách zatýkaní zadržena a obviněna řada bývalých vysokých úředníků, pracovníků justice včetně soudců, jakož i podnikatelů. Ve zmíněné kauze Očistec jsou stíháni kromě jiných bývalý policejní prezident Tibor Gašpar a další někdejší ředitelé elitních policejních složek.

Témata:  Slovensko Robert Fico Robert Kaliňák

Související

Aktuálně se děje

21. listopadu 2024 12:46

Rusko si našlo nový cíl číslo jedna. Polsko

Marija Zacharovová, mluvčí ruského ministerstva zahraničí, varovala, že nově otevřená americká základna protiraketové obrany v severním Polsku zvyšuje úroveň jaderného ohrožení a stává se prioritním cílem pro Rusko.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Norský masový vrah Anders Behring Breivik, který v roce 2011 při bombovém útoku a střelbě zabil 77 lidí, stanul v úterý před soudem, aby podruhé požádal o podmínečné propuštění. Breivik si odpykává trest odnětí svobody na 21 let, což je maximální možný trest v Norsku. Podle norského práva má však po deseti letech vězení nárok na slyšení o podmínečném propuštění.