Spolu se šéfem opozičních sociálních demokratů (Směr-SD) Ficem čelí obvinění kromě jiného ze založení a podpory zločinecké skupiny také bývalý ministr vnitra Robert Kaliňák. O tom, zda někdejší dlouholetý místopředseda Směru-SD a nyní advokát Kaliňák skončí ve vazbě, možná ještě během dneška rozhodne soud, který se odpoledne začal zabývat příslušnými návrhy prokurátora vůči několika obviněným také v jiném případu. Ve Ficově a Kaliňákově kauze jsou stíhány i další dvě osoby včetně bývalého policejního prezidenta Tibora Gašpara.

Někdejší trojnásobný slovenský premiér Fico obvinění už dříve označil za politickou mstu. V reakci na žádost prokuratury, aby sněmovna souhlasila s jeho vazebním stíháním, zase uvedl, že to je konec demokracie. "Vymyšlené obvinění je len cestou, jak dosáhnout vytouženého cíle - zavřít Směru-sociální demokracie a Robertovi Ficovi opoziční ústa, Nejjednodušší je zavřít předsedu nejsilnější opoziční strany alespoň na rok, nejlépe do voleb, abych jim vůbec nepřekážel," uvedl Fico v prohlášení.

Policie podezírá Fica a Kaliňáka kromě jiného z toho, že v době, kdy byli u moci, zneužívali policii a finanční správu k diskreditaci politických oponentů, mezi nimi už bývalého prezidenta Andreje Kisky a někdejšího opozičního politika Igora Matoviče, který je nyní ministrem financí. Ficova strana skončila v opozici po porážce v parlamentních volbách, které se konaly na konci února 2020. Následně Slovensko zažilo v různých kauzách několik vln zatýkání někdejších vysokých úředníků z Ficovy éry, ale také podnikatelů a pracovníků justice včetně soudců. Někteří ze stíhaných začali spolupracovat s policií a vyvázli tak s podmínkou.

Žádost o souhlas s vazebním stíháním slovenských poslanců předkládá do sněmovny podle zákona generální prokurátor. Ten dříve během dneška pověřil zástupce šéfa elitní složky prokuratury, aby ve zmíněné záležitosti jednal jeho jménem. Právě elitní složka prokuratury dohlíží na vyšetřování Fica a Kaliňáka.