reklama

V praktickém životě obyvatel Slovenska se nouzový stav projevuje hlavně zákazem shromažďování více než šesti osob a výrazným omezením volného pohybu lidí. Obě opatření mohla vláda dříve zavést právě na základě nouzového stavu, který také umožňuje úřadům jednodušší nákupy potřebného materiálu či zajištění provozu zdravotnických zařízení.

Návrh na prodloužení nouzového stavu odůvodnil ve sněmovně nový premiér Eduard Heger, a to jen několik hodin poté, co ho ministerským předsedou jmenovala prezidentka Zuzana Čaputová. V novém kabinetu, který je výsledkem téměř měsíc trvající vládní krize, pokračují skoro všichni ministři předchozí vlády premiéra Igora Matoviče. Sám Matovič po úterní demisi nastoupil do funkce ministra financí, kterou dříve zastával Heger.

"Pokud by se neprodloužil nouzový stav, mnohá z opatření by přestala platit. Pandemii porazíme jen společně," řekl Heger před poslanci.

Opoziční zákonodárci v rozpravě prodlužování nouzového stavu a platná karanténní omezení kritizovali.

V posledních třech týdnech se epidemická situace na Slovensku zlepšuje, k uvolňování karanténních opatření Bratislava s ohledem na vysoký počet hospitalizovaných v souvislosti s koronavirovou nákazou zatím nepřistoupila. Počet pacientů s covidem-19 a s podezřením na toto onemocnění v nemocnicích ale již klesl blízko k hranici 3000 osob, po jejímž prolomení by úřady podle národního protiepidemického systému mohly přistoupit k částečnému uvolnění restrikcí.

Slovenská sněmovna na konci roku 2020 změnou příslušného zákona rozhodla, že vláda kvůli pandemii může nouzový stav prodlužovat, a to i opakovaně. Takové rozhodnutí kabinetu ale musí dodatečně schválit parlament, ve kterém mají vládní strany pohodlnou většinu.

Česká vláda prodloužila nouzový stav minulý týden. Učinila tak poté, co ji k tomu dala souhlas sněmovna.