Prokuratura se obává, že na svobodě může Fico ovlivňovat svědky nebo jinak mařit vyšetřování.

V prvním kole rozpravy o žádosti prokuratury, aby sněmovna souhlasila s rozhodováním soudu o stíhání Fica ve vazbě, vystoupilo za předchozí dva jednací dny jen deset z 35 přihlášených poslanců. Dnes odpoledne čekaly na své vystoupení ještě téměř dvě desítky zákonodárců; po jejich proslovech se budou moci poslanci hlásit do druhého kola rozpravy.

O slovo dosud požádali hlavně poslanci Směru-SD, na jejichž vystoupení hromadně reagovali především jejich straničtí kolegové. To výrazně zpomalilo projednávání celé záležitosti. Poslanci Směru-SD kritizovali stíhání Fica, označovali ho například za "politický monstrproces" a lynč.

Sněmovna dnes schválila návrh jednoho z vládních poslanců, aby jednání parlamentu o vydání Fica k vazebnímu stíhání pokračovalo i po 19:00 SELČ, kdy obvykle jednací den parlamentu končí.

Sněmovna se žádostí prokuratury zabývá kvůli tomu, že podle slovenské ústavy může soud poslat poslance do vazby jen po předchozím souhlasu parlamentu.

Fico opakovaně označil své stíhání za politickou mstu a snahu o likvidaci opozice. Policie jej spolu s exministrem vnitra Robertem Kaliňákem a dalšími dvěma obviněnými podezírá v souvislosti se zneužíváním policie a finanční správy proti politickým oponentům Směru-SD v době, kdy byli Fico a jeho stranický kolega Kaliňák u moci. Kaliňák je už ve vazbě.

Kaliňák i Fico o funkce v kabinetu přišli během politické krize po vraždě novináře Jána Kuciaka v roce 2018. O dva roky později pak Směr-SD po porážce v parlamentních volbách skončil v opozici.