Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Slovenské opozici nevyšla snaha, aby parlament vypsal referendum o smlouvě s USA

Národná rada Slovenskej republiky.
Národná rada Slovenskej republiky.
Foto: Národná rada Slovenskej republiky

Opozice na Slovensku neuspěla ve sněmovně s návrhem na vypsání referenda o připravované smlouvě o obranné spolupráci se Spojenými státy. Poslanci vládních stran, které mají v parlamentu pohodlnou většinu, dnes hlasováním zablokovali konání schůze Národní rady o zmíněné iniciativě. Expremiér a šéf opozičních sociálních demokratů (Směr-SD) Robert Fico v reakci řekl, že jeho strana nyní začne sbírat podpisy pod petici za vypsání plebiscitu o stejné věci.

Připravovaná dohoda s USA počítá s tím, že američtí vojáci budou moci využívat infrastrukturu dvou vojenských letišť na Slovensku a že Bratislava by mohla získat přes 100 milionů dolarů (2,1 miliardy korun) na jejich modernizaci. Opoziční strany, ale i slovenská generální prokuratura dříve tvrdily, že dohoda ohrozí suverenitu země. To odmítli představitelé slovenské vlády, která text smlouvy schválila minulý týden.

O samotné smlouvě ještě bude rozhodovat slovenský parlament, její ratifikaci by pak měla završit slovenská prezidentka Zuzana Čaputová. Hlava slovenského státu zatím nekomentovala výzvy opozice, aby dokument nechala posoudit ústavním soudem.

Slovensko o dohodě vyjednávalo s USA už za předchozí vlády, v jejímž čele byl Směr-SD. Tehdejší vedení ministerstva obrany pak ale oznámilo, že od jednání odstupuje, neboť je proti vytváření právních podmínek pro působení cizích vojsk v zemi. Podle nynějšího ministra obrany Jaroslava Nadě ale vyjednávací týmy ve skutečnosti v práci dál pokračovaly. Podobné smlouvy s USA uzavřelo například Maďarsko a Polsko.

K nejsilnějším kritikům dohody nyní patří Směr-SD. Právě poslanci Ficovy strany spolu s dalšími zákonodárci předložili do sněmovny návrh na vypsání příslušného referenda. Parlament ale navrhovaný program schůze při hlasování neschválil. Fico pak ohlásil, že strana začne sbírat podpisy pod petici za referendum nejen ohledně změny ústavy o konání předčasných parlamentních voleb, ale také o zmíněné smlouvě s USA a ještě o zatím blíže neupřesněném návrhu v sociální oblasti. Na vypsání referenda na základě petice je potřeba v pětimilionové zemi shromáždit alespoň 350.000 podpisů.

Slovensko během dlouholetého vládnutí Směru-SD objednalo v rámci modernizace zastaralé techniky své armády americké stíhačky i vrtulníky.

Témata:  Slovensko Robert Fico USA

Související

Aktuálně se děje

22. listopadu 2024 12:55

Kolik to stálo? Král Karel III. a dvě miliardy utracené po smrti Alžběty II.

Když v září 2022 zemřela všemi milovaná královna Alžběta II., tak v Británii nezavládlo bezvládí. Trůnu se ujal její syn Charles pod panovnickým jménem Karel III. Na oficiální korunovaci si však musel počkat až do května 2023. Stejně jako si britští daňoví poplatníci museli do těchto dní počkat na účet za korunovaci. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy