reklama

Ve většině okresů země se otevřou základní školy pro všechny žáky druhého stupně. Národní protiepidemický systém předpokládá rychlejší uvolňování, epidemiologové ale požadovali jeho odložení o týden. Vyplývá to z dnešních informací slovenských úřadů.

"Situace je lepší. Chci vás požádat, abychom zůstali zodpovědní. Zdaleka nemáme vyhráno," řekl novinářům slovenský premiér Eduard Heger k dalšímu uvolnění omezení.

Provozovatelé restaurací na Slovensku patří k nejvíce zasaženým koronavirovými omezeními. V současnosti mohou jídlo či nápoje vydávat pouze přes okénko nebo doručovat zákazníkům.

I po uvolnění omezení bude kapacita fitness center stanovena na nanejvýš šest lidí. Omezení počtu zákazníků již platí také například pro prodejny.

K prvnímu výraznému uvolnění restrikcí po čtyřech měsících jejich zpřísňování přistoupilo Slovensko v úvodu tohoto týdne. V pondělí tak mohly otevřít například všechny prodejny, provozy služeb, hotely a jiná ubytovací zařízení, dále také zoo či muzea a obnovily se bohoslužby v kostelech. Do škol se vrátily další skupiny žáků.

Podle protiepidemického systému by země mohla od příštího týdne uvolnit omezení ještě výrazněji, včetně otevření kin a divadel. Epidemiologové podle představitelů vládní koalice ale požadovali tempo rušení karanténních opatření zpomalit.

Epidemická situace na Slovensku se začala zlepšovat v březnu. Od té doby například výrazně klesl počet hospitalizovaných pacientů s covidem-19 a s podezřením na toto onemocnění, což je hlavní podmínka pro uvolňování omezení.

reklama