Tempo šíření koronavirové infekce na Slovensku, které se v EU řadí k zemím s nejnižším podílem obyvatel očkovaných proti covidu-19, výrazněji zrychlilo v září. Tento týden v úterý pak laboratoře odhalily 3480 infikovaných, ve středu při nižším počtu vykonaných testů přibylo dalších 3091 nakažených. S pozitivním výsledkem po oba dny skončil zhruba každý pátý PCR test.

Počet pacientů ve slovenských nemocnicích s potvrzených covidem-19 nebo s podezřením na toto onemocnění se drží nad hranicí 1000 osob, což je nejvíce od letošního května. Na jaře, v době druhé vlny koronavirové infekce, jich bylo přes 4000, což ovlivnilo provoz zdravotnických zařízení, jež se dlouhodobě potýkají s nedostatkem personálu.

Slovensko po zhoršení epidemické situace postupně zpřísňuje omezení, jejich rozsah v jednotlivých okresech závisí zejména na regionálním vývoji nákazy. Od příštího týdne budou nejpřísnější opatření podle národního protiepidemického systému platit už v deseti z celkového počtu 79 okresů. V praxi to znamená například výrazné omezení činnosti některých provozů nebo jejich uzavření.

V Česku šíření covidu-19 nadále zrychluje, stejně jako nárůsty počtů hospitalizovaných a zemřelých. Ve středu přibylo 3276 případů covidu-19, více než dvojnásobek ve srovnání s předchozím týdnem. Hospitalizovaných lidí s covidem-19 bylo aktuálně ke středě 726, nejvíc od 26. května a skoro o tři pětiny více než před týdnem.