reklama

"Slovensko tak hlásí tři pozitivní případy a zná i pacienta ´0´, tedy prvního nosiče daného onemocnění. Je to syn, který byl v polovině února na výletě v italských Benátkách," uvedlo nyní v prohlášení slovenské ministerstvo zdravotnictví.

Syn i jeho otec, který měl zdravotní potíže už delší dobu, jsou hospitalizováni, žena zůstává v domácí izolaci. Rodina pochází z vesnice u západoslovenského města Malacky, které leží na půl cesty mezi Bratislavou a hranicemi s Českem a nedaleko hranic s Rakouskem.

Slovenské úřady v reakci na první potvrzený případ nákazy novým typem koronaviru v pátek zakázaly návštěvy v nemocnicích, věznicích a v domovech sociálních služeb, povoleny nejsou školní exkurze do zahraničí a v pondělí vstoupí v platnost zákaz letů mezi Slovenskem a Itálii.

Slovenské ministerstvo zdravotnictví mezitím rozeslalo na mobilní telefony v zemi SMS zprávy, aby lidé v případě podezření na koronavirus kontaktovali lékaře jen telefonicky nebo volali na zvláštní telefonickou linku.

Pacientům také doporučilo využít elektronický způsob předepisování léků. Slovensko na rozdíl od Česka zatím nezavedlo pro své obyvatele, kteří se vrátí z Itálie, povinnost oznámit tuto skutečnost bez osobního kontaktu lékaři.

reklama