reklama

Epidemická situace na Slovensku, které v očkování proti covidu-19 zaostává za průměrem Evropské unie i za Českou republikou, se zhoršuje od září. Od začátku listopadu pak země opakovaně překonala dřívější rekordy v přírůstku zjištěných infikovaných.

Ve slovenských nemocnicích bylo v úterý 2879 pacientů s covidem-19, což je nejvíce od konce března, kdy země čelila druhé vlně koronavirové nákazy. Zhruba osm z deseti zmíněných hospitalizovaných nebylo vůbec nebo plně očkováno.

Slovenský premiér Eduard Heger v souvislosti s nepříznivým vývojem nákazy a vytížeností nemocnic v úterý ohlásil chystané zpřísnění omezení pro lidi, jež nejsou očkovaní proti covidu-19. Nově by například do nákupních center mohli vstupovat jen naočkovaní a ti, kdo zmíněné onemocnění prodělali. Zaměstnavatelé zase patrně budou muset kontrolovat, zda zaměstnanec byl očkován, prodělal covid-19 nebo má potvrzení o negativním výsledku na koronavirus. Návrhy opatření projedná vláda ve čtvrtek.

Covidu-19 na pětimilionovém Slovensku dosud podlehlo zhruba 13.700 lidí. Denní přírůstky úmrtí na zmíněné onemocnění v zemi už téměř měsíc dosahují dvouciferných hodnot.

V Česku, které je počtem obyvatel dvojnásobně větší než Slovensko, v úterý přibylo rekordních 22.479 nakažených. To je zhruba o polovinu víc než za předchozí úterý.

reklama