Vyplývá to z nového protiepidemického systému, který dnes schválila slovenská vláda a který začne platit příští týden. Odborníci ho připravili i v reakci na šíření nakažlivější varianty koronaviru. Od nadcházejícího pondělí poprvé od druhé poloviny července nebudou všechny okresy na Slovensku v nejnižším stupni epidemického rizika.

Nový protiepidemický systém, takzvaný covid automat, zohlední také podíl očkovaných starších obyvatel, kteří při koronavirové infekci patří k nejohroženějším skupinám obyvatel. Mírnější omezení budou platit v okresech, ve kterých očkování proti covidu-19 absolvovalo alespoň 65 procent obyvatel starších 50 let.

Pětimilionové Slovensko v očkování proti covidu-19 zaostává za průměrem EU i za Českem, plně naočkováno bylo v zemi dosud 2,09 milionu obyvatel.

Méně přísná pravidla včetně kapacitních omezení budou nově platit pro vybrané provozy a organizátory hromadných akcí, kteří umožní vstup jen očkovaným návštěvníkům. Toto oprávnění nezískají provozovatelé prodejen.

Nejpřísnějšími podmínkami se budou muset řídit provozy, do kterých budou mít přístup všichni návštěvníci bez ohledu na to, zda byli očkováni, testováni na koronavirus nebo prodělali covid-19. Nemocnice budou nabízet antigenní testy na koronavirus za poplatek pět eur (127 korun). Laboratorní vyšetření například po kontaktu s nakaženým jsou v zemi bezplatné.

Nový protiepidemický systém má pouze pět stupňů epidemického rizika, stávající covid automat jich obsahuje až sedm. Od příštího týden devět okresů na východním Slovensku, včetně druhého největšího města Košice, nebude na rozdíl od zbytku země v nejnižším stupni epidemického rizika. V praxi to bude znamenat, že hromadných akcí se tam bude moci zúčastnit méně lidí, pokud akce nebudou vyhrazeny jen pro očkované návštěvníky.

Šíření koronavirové nákazy na Slovensku se v posledním období mírně zrychluje. V pondělí laboratoře v zemi poprvé od 9. června potvrdila trojciferný počet nových případů infekce.