Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Slovensko odmítá nový unijní migrační pakt

Rober Fico, slovenský premiér
Rober Fico, slovenský premiér
Foto: Lukáš Henzl, EuroZprávy.cz

Slovensko odmítá nový unijní migrační pakt, řekl premiér Robert Fico (Smer-SD) na úterní tiskové konferenci. Fico hodlá nabádat všechny vládní poslance, aby s paktem nesouhlasili. 

Fico během kontrolního dne na ministerstvu zahraničí poukázal na odlišný přístup některých unijních zemí k řešení nelegální migrace a zdůraznil, že Slovensko odmítá nový migrační pakt. "Budu nabádat všechny koaliční poslance, aby s ním nikdy nesouhlasili," uvedl podle agentury TASR

Předseda Smeru zdůraznil, že Bratislava si váží členství v Evropské unii, NATO i dalších mezinárodních organizací. Zároveň připomněl, že v mnoha otázkách týkajících se EU a NATO mají vláda a opozice na Slovensku diametrálně odlišné názory. Zopakoval také, že odmítá úvahy o zrušení práva veta v rámci unie. 

Slovenský premiér také řekl, že nesouhlasí ani s členstvím Ukrajiny v NATO. "Nebudeme to ratifikovat v parlamentu. Slovensko potřebuje neutrální Ukrajinu, jinak bude ohroženo," podotkl s tím, že členství Ukrajiny v EU plně podporuje. 

Podle Fica je nutné, aby pokračoval koncept suverénní slovenské zahraniční politiky, protože zabezpečuje důstojné postavení Slovenska v rámci mezinárodního společenství. Musí ho respektovat i velvyslanci a ostatní diplomati. 

Témata:  Slovensko Robert Fico

Aktuálně se děje

17. května 2024 19:50

Třináct zemí vyzvalo Izrael, aby neprováděl rozsáhlou ofenzivu ve městě Rafáh

Třináct zemí, včetně sedmi členů Evropské unie, vyzvalo Izrael, aby neprováděl rozsáhlou ofenzivu ve městě Rafáh na jihu Pásma Gazy a umožnil dovoz humanitární pomoci na toto palestinské území přes všechny dostupné přechody. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy