reklama

Slovensko loni v listopadu kvůli silné třetí vlně koronavirové nákazy výrazně zpřísnilo restrikce a až na výjimky zakázalo pořádání hromadných akcí. To se v praxi dotklo například kulturních představení či sportu mimo samotných utkání některých profesionálních soutěží.

Nově budou hromadné akce rozdělené do tří kategorií. V té s nízkým rizikem, mezi které patří akce bez povzbuzování či bez konzumace jídla, tedy například divadelní představení, bude povolena účast 100 diváků nebo nanejvýš polovina kapacity, a to v závislosti na rozhodnutí pořadatele. Minulý pátek přitom ministryně kultury Natália Milanová oznámila, že kapacita kulturních představení bude 50 lidí, což umělci kritizovali.

Naopak vysoce rizikových akcí, jako jsou svatby, pohřební hostiny, oslavy či diskotéky, se bude moci zúčastnit nejvýše 20 lidí. V současnosti je například na svatebních obřadech či křtech stanovena maximální kapacita šest osob.

Vláda potvrdila dřívější informace pořadatelů nadcházejícího mistrovství Evropy házenkářů, že při zápasech hraných na Slovensku bude moci být kapacita hlediště zaplněna maximálně ze čtvrtiny.

Nová pravidla hromadných akcí začnou platit po zveřejnění příslušné vyhlášky úřadu hlavního hygienika, který rozhodnutím či doporučením vlády v souvislosti s koronavirovou nákazou dosud vyhověl. Úřad hlavního hygienika v reakci na rozhodnutí kabinetu oznámil, že příslušná vyhláška bude vydána nejdříve v úterý.

S uvolňováním celostátních restrikcí, které vláda zavedla ve snaze ulevit přetíženým nemocnicím, začalo Slovensko v prosinci a pokračovalo i na začátku letošního roku. Postupně se tak mohly otevřít všechny prodejny i provozy služeb včetně ubytovacích zařízení, lyžařských středisek a restaurací; do řady provozů je ale nadále povolen vstup jen pro lidi naočkované proti covidu-19 nebo osoby, které tuto nemoc prodělaly. Ode dneška v zemi už neplatí zákaz nočního vycházení a do tříd se po prodloužených prázdninách vrátili žáci základních a středních škol.