reklama

Hromadné testování obyvatel na koronavirus uskutečnilo Slovensko už loni na podzim. Prostřednictvím méně přesných antigenních testů tehdy zdravotníci odhalili tisíce nakažených. Účast na testování byla vysoká, úřady totiž v té době podmínily například cesty do práce tím, že lidé se prokáží negativním výsledkem testu.

"Po třech týdnech lockdownu je situace víceméně stejná. Mezitím na Slovensku máme agresivní britskou mutaci viru. Agresivní mutace zde bude dominantní v horizontu šesti týdnů," řekl Matovič k dopadu karanténních opatření, které úřady na Slovensku začaly znovu výrazněji zpřísňovat před Vánocemi.

Z vyjádření slovenského premiéra dále vyplynulo, že plošné testování lidí by se mělo opakovat každý týden do doby, než podíl odhalených případů nákazy v jednotlivých regionech klesne pod hranici půl procenta. Hromadné testování se uplynulý týden konalo také v okresu Nitra na jihu země, s pozitivním výsledkem skončilo téměř 2,5 procenta analyzovaných vzorků. Krajské město Nitra a okolní vesnice patří ve stávající koronavirové krizi na Slovensku k nejpostiženějším regionům země.

Podle Matoviče se chce vláda vyhnout uzavření továren a firem. Například státem ovládaný slovenský vlakový dopravce ZSSK i kvůli výpadku strojvůdců a vlakvedoucích v souvislosti s koronavirem oznámil dočasné zrušení asi tří desítek spojů.

Na Slovensku se loni v prosinci zrychlil přírůstek nakažených koronavirem. V současnosti má pětimilionové země rekordních 3292 hospitalizovaných s potvrzeným covidem-19 nebo s podezřením na toto onemocnění. Covidu-19 podlehlo na Slovensku dosud více než 3000 lidí.