"Nástup počtu infikovaných jde exponenciálně nahoru. Když jsme měli tento týden počty pozitivně testovaných v průměru 510, příští týden určitě překonají tisíc," uvedl Krajčí. Dodal, že zatímco před týdnem se mohlo počítat se zdvojnásobením počtu nových případů nakažených v průběhu 20 dnů, nyní se tak stane už v průběhu osmi dnů.

Podle Krajčího se výrazně zhoršil ukazatel, který udává kolik dalších lidí jeden infikovaný v průměru nakazí. Nyní je na úrovni 1,37, před týdnem dosáhl hodnoty zhruba 1,21. Stoupající počet hospitalizovaných s koronavirem patrně povede k odložení plánovaných méně závažných operací v nemocnicích.

Slovenské úřady chtějí nasadit například vojáky a studenty lékařských fakult, aby pomohli hygienikům při dohledávání kontaktů nakažených. "Regionální úřady veřejného zdravotnictví dohledávají (kontakty) bohužel s časovým opožděním. Proto je nevyhnutelné je posílit," uvedl Krajčí.

Slovensko za poslední dva týdny zaznamenalo 90 infikovaných v přepočtu na 100.000 obyvatel, blíží se tak k Maďarsku a Rakousku. V rámci tohoto srovnání je na tom ale výrazně lépe než Česko, které je podle Krajčího druhou nejvíce zasaženou zemí koronavirem v Evropě.

Od čtvrtku platí na Slovensku omezení pro počet lidí na hromadných akcích a v prodejnách, až na výjimky je opět povinné nošení roušek i venku. V době nouzového stavu některé úřady omezí činnost nebo umožní vstup na pracoviště do svých budov jen klientům, kteří se dopředu elektronicky objednají.