reklama

Z dnešního rozhodnutí vlády také vyplývá, že jednotná úprava koronavirových restrikcí pro celou zemi zůstane v platnosti do 18. ledna. Před vyhlášením nouzového stavu loni v listopadu země uplatňovala rozdílná opatření pro jednotlivé regiony v závislosti na vývoji nákazy v okresech.

Na kulturní akce, například do divadel, bude povolen vstup návštěvníkům, kteří byli očkovaní proti covidu-19 nebo kteří toto onemocnění prodělali. Zatím není známo, zda kulturní stánky s ohledem na kapacitní omezení a podmínky vstupu plošně obnoví svou činnost. V Česku se divadelní představení či festivaly mohou konat až pro 1000 sedících návštěvníků.

"Očkování je cesta z pandemie a způsob, jak zpřístupnit kulturu pro lidi," uvedla Milanová. Slovensko se v EU dlouhodobě řadí k zemím s nejnižším podílem naočkovaného obyvatelstva.

Strana Hlas-sociální demokracie expremiéra Petera Pellegriniho v reakci označila ohlášené podmínky konání zmíněných akcí za výsměch slovenské kultuře. Exministryně kultury a členka vedení Hlasu-SD Ľubica Laššáková uvedla, že například sál opery Slovenského národního divadla má kapacitu 900 míst a sál činohry 600 míst pro návštěvníky.

S uvolňováním celostátních restrikcí, které vláda zavedla ve snaze ulevit přetíženým nemocnicím, začalo Slovensko v prosinci a pak v něm pokračovalo i na začátku letošního roku. Postupně tak mohly otevřít všechny prodejny i provozy služeb včetně ubytovacích zařízení, lyžařských středisek a restaurací; do řady provozů je ale nadále povolen vstup jen pro lidi naočkované proti covidu-19 nebo po jeho prodělání.

Od příštího týdne v zemi už nebude platit zákaz nočního vycházení a do tříd se po prodloužených prázdninách vrátí žáci základních a středních škol. Už v neděli se národní vlakový dopravce Železničná spoločnosť Slovensko vrátí k standardnímu grafikonu; v prosinci podnik omezil vlakovou dopravu kvůli dopadům koronavirové infekce a restrikcí.

Slovenské úřady zatím nezaznamenaly rychlé šíření koronavirové varianty omikron, která v některých státech přispěla k vysokým přírůstkům nakažených. Ve čtvrtek bylo ve slovenských nemocnicích 2157 pacientů s covidem-19, tedy nejméně hospitalizovaných od začátku loňského listopadu. V nyní ustupující třetí vlně koronavirové nákazy zaznamenala zdravotnická zařízení v zemi nejvíce, přes 3600 pacientů, na začátku prosince.