Slovensko je Evropským střediskem pro kontrolu a prevenci nemoci (ECDC) vedeno jako takzvaná červená země, byť by mohlo být na nižší úrovni rizika podobně jako sousední Česko nebo Rakousko. Podle listu je důvodem chybné počítání údajů o počtech infikovaných a podílu pozitivních testů v evropském systému TESSy, přičemž na základě takzvaného semaforu ECDC je Slovensko mezi červenými zeměmi například na českém seznamu.

"V této souvislosti šlo o selhání lidského faktoru při nahlašování dat do systému TESSy, za což se omlouváme. V uplynulých dnech jsme přijali všechny potřebné kroky k okamžitému řešení vzniklé situace. Do TESSy byly 31. května odeslány už správné údaje," uvedl úřad hlavního hygienika Slovenska.

Zmíněný slovenský úřad do evropského systému patrně nenahlásil počty vykonaných antigenních testů, byť v systému byly údaje o pozitivně testovaných nejen z antigenních, ale také z laboratorních testů. Slovensku tak podle Denníku N vyšel vyšší podíl pozitivně testovaných, než ve skutečnosti země zaznamenala.

Epidemická situace na Slovensku se výrazněji zlepšuje od druhé poloviny března. V zemi prudce ubylo nejen odhalených nových případů koronavirové nákazy, ale snížily se také počty pacientů, kteří jsou hospitalizováni v souvislosti s nemocí covid-19.