V pondělí Slovensko zaznamenalo 19 nových potvrzených případů koronaviru, celkově tak má 204 zjištěných infikovaných. Podle Matoviče je v karanténě kvůli koronaviru více zdravotníků než pozitivně testovaných. Z vyjádření premiéra také vyplynulo, že Bratislava chce jednat s českou vládou o udělení výjimky pro vývoz dvou antivirových léků z Česka na Slovensko.

Plošné uzavření prodejen jeden den v týdnu zdůvodnil Matovič kromě jiného tím, aby si zaměstnanci maloobchodu odpočinuli. "Dopřejme jim jeden den oddechu. Ten den se využije na dezinfekci prostor," uvedl předseda vlády, který byl do čela nového kabinetu po únorových volbách jmenován o uplynulém víkendu.

Od minulého týdne Slovensko uzavřelo řadu prodejen, otevřeno mohou mít kromě jiných jen prodejny s potravinami, drogerie či lékárny. V těchto provozech budou mít důchodci mezi 9:00 až 12:00 vyhrazený čas k nákupům.

Po dobu mimořádné situace stát pozastaví bezplatné cestování studentů ve vlacích. "Studenti mají být doma. Nemají co cestovat vlakem po Slovensku," řekl Matovič. Školy na Slovensku přerušily výuku minulý týden.

Podle Matoviče podobně bude postupovat vláda i vůči penzistům, pokud v době pandemie neomezí cestování. "V sobotu byly plné vlaky důchodců, kteří cestovali do Tater," dodal. Řekl, že právě starší lidé jsou nejvíce ohrožení nemocí, kterou koronavirus způsobuje.

Slovenské úřady zároveň na neurčito prodloužily zákaz pořádání sportovních, kulturních či společenských akcí. Pokud se na některých místech vytvoří fronta, lidé by měli stát v odstupech alespoň dvou metrů.

Bratislava také na dobu od 12. března do konce dubna plánuje pozastavit plynutí lhůt pro plnění různých povinností, přerušeny budou dražby i exekuce. Ministerstvo zdravotnictví připraví plán na vyhrazení tří nemocnic jen pro infikované, v ostatních zdravotnických zařízeních budou k tomu účelu připraveny celé budovy či pavilony. Opatření má zamezit ohrožení i zdravotnického personálu.

Vláda odvolala šéfa správy státních hmotných rezerv, který čelil kritice nevládních organizací i kvůli předraženým nákupům ochranných prostředků v souvislosti s koronavirem. Kritikové si také stěžují, že za předchozí vlády země pozdě začala nakupovat ochranné roušky a další potřebný materiál.