reklama

"Očkování vidím jako světlo na konci tunelu. Je jediným dostupným způsobem jak zastavit pandemii," řekl dnes novinářům předseda Bratislavského kraje Juraj Droba k zřízení zmíněného velkého očkovacího centra.

Při dostatku vakcín bude možné v centru očkovat 2500 lidí denně, prozatím se tam počítá s očkováním o víkendech. Určeno je nejen pro obyvatele slovenské metropole ale celého kraje, kde žije 650.000 lidí.

Samotné očkování bude probíhat v konferenčních prostorech stadionu, které jsou rozdělené do několika sektorů. Výběr tohoto místa samospráva zdůvodnila i tím, že prostory disponují moderní vzduchotechnikou a záložními systémy pro případ výpadku dodávek elektřiny.

Na Slovensku, které má téměř pět a půl milionu obyvatel, začalo očkování proti covidu-19 na konci loňského roku. Dosud alespoň první dávku vakcíny dostalo zhruba 377.700 lidí. Očkování probíhá hlavně ve nemocnicích a na poliklinikách.

Slovenské ministerstvo zdravotnictví odhadlo, že v březnu země obdrží tolik dávek vakcín jako za celé předchozí období od začátku očkování. Kromě již registrovaných očkovacích látek Bratislava koupila také ruskou vakcínu Sputnik V, kterou ale očkovat zatím nezačala, protože ji podrobuje kontrole. Na její používání ministr zdravotnictví již udělil výjimku. Průběžné hodnocení Sputniku V minulý týden zahájila unijní léková agentura EMA.

Slováci se na očkování mohou registrovat prostřednictvím státního internetového portálu. Rezervaci termínů v uplynulých dnech provázely technické problémy kvůli náporu žadatelů, kteří se opakovaně snažili o získání některého z omezeného počtu volných míst. Slovenské ministerstvo zdravotnictví po kritice slíbilo zjednodušení způsobu přihlašování tak, že zájemci se nově budou moci registrovat kdykoliv a k očkování budou následně pozváni. Přednost dostanou nejstarší lidé. Podobný systém centrální registrace na očkování dříve zavedlo Česko.

reklama