"Je důležité, abychom dostali záruky od našich partnerů v Evropské unii. Slovensko je zodpovědným partnerem při přepravě plynu do západní Evropy. Něco takového potřebujeme od zemí, které jsou na sever, západ a jih od nás, pokud dojde ke změně zdroje. Dnes jsme na začátku řetězce, poté bychom byli na konci," řekl Heger.

Předseda slovenské vlády opět odmítl požadavek Moskvy ohledně plateb za plyn v rublech. Možnost úhrady v ruské měně dříve připustil slovenský ministr hospodářství Richard Sulík, který za to čelil kritice od některých svých koaličních partnerů.

Belgický premiér na návštěvě Bratislavy slíbil solidaritu při dodávkách plynu pro případ odstřižení evropského bloku od dodávek z Ruska. "Chápu, že my jsme v tomto případu na začátku (řetězce). Pokud přijmeme kroky, musíme se ujistit, že bezpečnost bude zajištěna pro všechny, i pro Slovensko,“ řekl.

Za důležitou označil předseda belgické vlády jednotu EU v otázce protiruských sankcí i pomoci ukrajinským uprchlíkům. Řekl rovněž, že válečné zločiny na Ukrajině během nynějšího konfliktu nemohou zůstat nepotrestané. Podle Hegera, který minulý týden navštívil Kyjev, Ukrajinci chtějí být součástí Evropy, jež je postavena na hodnotách svobody a demokracie.

reklama