reklama

Slovensko ale stanovilo různé výjimky, povinná izolace se nevztahuje například na vybrané profese či cestující při tranzitu přes Slovensko a v přechodném období po dobu několika následujících týdnů ani na takzvané pendlery a lidé očkované prozatím pouze jednou dávkou vakcíny. Motoristé mohou znovu využívat i menší hraniční přechody Slovenska se sousedními státy. Dodržování karanténních opatření budou na hranicích kontrolovat policisté.

Bratislava zpřísnila hraniční režim v souvislosti s šířením nakažlivější koronavirové mutace delta, která již byla potvrzena i na Slovensku. Hygienici v zemi potvrdili více než desítku případů infekce touto variantou infekce.

Dosud při cestování na Slovensko z České republiky a z dalších asi čtyř desítek zemí z takzvaného zeleného seznamu stačil test na koronavirus. Nově nebude záležet na tom, ze které země cestující přijíždí, ale zda byl očkován proti covidu-19 nebo zda splňuje některou z výjimek z karantény. Domácí izolace je stanovena na dobu 14 dnů, zkrátit ji lze obdržením negativního výsledku PCR testu, přičemž test bude možné podstoupit nejdříve pátý den karantény.

Osobám starším 12 let nadále obecně zůstane povinnost elektronicky se registrovat nejpozději při vstupu na Slovensko. Plně očkovaným proti covidu-19 platí registrace půl roku. Elektronický formulář nemusejí vyplnit cestující, kteří plánují pouze tranzit přes Slovensko; v takovém případě ale musejí využít stanovené dopravní koridory a zastavit pouze kvůli čerpání pohonných hmot. Registrace se nevztahuje ani na členy posádek v nákladní, autobusové, vlakové či letecké dopravě, kteří také nemusejí do karantény.

Slovensko obnovuje provoz i přes menší hraniční přechody, jejichž uzavření na začátku tohoto týdne zkomplikovalo cestování i mezi Českem a Slovenskem. K obnovení provozu dojde poté, co vláda vyčlenila na pomoc policistům pracovníky finanční i vězeňské správy.

reklama