reklama

Laboratoře na pětimilionovém Slovensku minulý týden podle propočtů ČTK potvrdily v průměru 6390 nových případů nákazy denně. Oproti vrcholu z předchozího týdne to představuje pokles o čtvrtinu a zároveň jde o nejnižší přírůstek od první poloviny listopadu.

Analytici ze sdružení Data bez patosu, kteří sledují a analyzují údaje o vývoji koronavirové nákazy v zemi, uvedli, že ústup nyní dominantní koronavirové varianty delta v zemi může být rychlý. Takzvané reprodukční číslo se podle nich dostalo pod hodnotu jedna, což znamená, že šíření nákazy zpomaluje.

Nová varianta omikron už ale například v Jihoafrické republice způsobila značný nárůst počtu nakažených. Také britský ministr zdravotnictví Sajid Javid upozornil na rychlé šíření omikronu a na potřebu očkování posilující dávkou vakcíny.

Počet covidových pacientů v nemocnicích na Slovensku v uplynulém týdnu klesal. Toto snížení ale bylo mírnější než úbytek nových případů koronavirové nákazy, který se na hospitalizacích projeví obvykle se zpožděním. V neděli hlásila zdravotnická zařízení na Slovensku 3332 hospitalizovaných s covidem-19; oproti poslednímu maximu ze začátku prosince to představuje sedmiprocentní pokles. Právě kvůli přetíženým nemocnicím slovenská vláda na konci listopadu zavedla nouzový stav a schválila omezení volného pohybu obyvatel, které se nyní ve větší míře vztahuje na osoby, jež nejsou očkované proti covidu-19.

Analytici upozornili, že Slovensko má nadále málo naočkovaných starších obyvatel, kteří patří v souvislosti s koronavirovou nákazou k nejohroženějším. Slovensko se v EU nadále řadí k zemím s nejnižším podílem obyvatel očkovaných proti covidu-19.

Denní počty nových případů koronaviru zpomalují v mezitýdenním srovnání i v Česku. V neděli v ČR přibylo 4111 potvrzených případů koronaviru, o třetinu méně než před týdnem.