Od pondělí laboratoře na pětimilionovém Slovensku odhalily podle národního centra zdravotnických informací denně shodně více než 300 nových případů nákazy. Za středu to bylo 338 infikovaných, tedy nejvíce od 11. května. Nynější přírůstky infikovaných jsou výrazně nižší než během dřívějších silných vln nemoci covid-19, kdy země zavedla řadu epidemických omezení.

"Za měsíc červen evidujeme mírně zvýšené počty pozitivních vzorků na onemocnění covid-19, nejde ovšem o rapidní nárůst. Nejvyšší nárůst případů očekáváme ke konci léta a v podzimních měsících, v souvislosti s návraty lidí z dovolených a nástupem chladnějších měsíců," uvedl úřad hlavního hygienika.

Zhruba čtvrtinu nových případů nákazy od začátku června na Slovensku tvořily koronavirové varianty BA.4 a BA.5, které podle zdravotnických úřadů mohou za růst výskytu nákazy v některých evropských zemích. V Česku zmíněné varianty podle prohlášení Státního zdravotního ústavu z tohoto týdne tvořily přes polovinu nových případů infekce.

Slovensko na jaře po výrazném zlepšení epidemické situace zrušilo prakticky všechny epidemické restrikce. Povinné zakrytí úst a nosu platí až na výjimky pro personál zdravotnických zařízení při kontaktu s návštěvníky a také pro pacienty.