Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Slovenský ministr Hirman nečeká dohodu států EU ohledně omezení cen plynu

Ilustrační foto
Ilustrační foto
Foto: Pixabay

Slovenský ministr hospodářství Karel Hirman dnes vyjádřil pochybnosti, že se členským zemím EU tento týden podaří najít řešení ohledně možného omezení cen zemního plynu, které požaduje více než polovina členských států evropského bloku včetně Bratislavy.

"Toto téma je velmi citlivé. Řešení bychom měli najít na jednání tento týden, ale jsem skeptický. Musíme ovšem pracovat na tomto řešení, protože zima 2023/2024 patrně bude pro nás všechny mnohem náročnější než stávající zima," řekl Hirman v projevu na Středoevropské energetické konferenci.

Hledání společného řešení ve zmíněné záležitosti zdůvodnil i tím, že případný individuální postup zemí podle něj zlikviduje společný trh.

EU čelí dopadům vysokých cen energií v souvislosti s válkou na Ukrajině a omezováním dodávek ruského plynu. Některé státy, jako například Německo a Nizozemsko, návrh na takzvané zastropování ceny plynu, který zdražuje výrobu elektřiny, odmítají, protože by to podle nich mohlo ohrozit dodávky zkapalněného plynu LNG.

Hirman řekl, že Moskva začala omezovat dodávky plynu už v létě minulého roku, tedy před ruským útokem na Ukrajinu z letošního února. "Naneštěstí je to energetická válka vůči nám. Musíme najít nové partnery pro dodávky plynu, ropy a paliva pro jaderné elektrárny. Rovněž je třeba zaměřit se na energetickou efektivnost, využívání obnovitelných zdrojů energie a na inovace v technologiích pro energetický sektor," řekl slovenský ministr. Dodal, že ruský prezident Vladimir Putin hodil do koše veškeré pragmatické vztahy v energetické spolupráci mezi Moskvou a zeměmi EU.

Slovensko, které bylo v minulosti závislé na dodávkách zemního plynu z Ruska, nyní podle Hirmana dováží téměř 70 procent suroviny z jiných států.

Konferenci narušil tichý protest ekologických aktivistů organizace Greenpeace, kteří v sále drželi v rukou plakáty, jimiž upozorňovali na to, že podle Greenpeace právě plyn vede k vysokým cenám energií a způsobuje současnou energetickou krizi. Po výzvě organizátorů aktivisté svou akci ukončili.

Témata:  Slovensko zemní plyn

Aktuálně se děje

23. června 2024 12:46

Prezident Pavel apeloval na připomínání si historie

Prezident republiky Petr Pavel dnes zdůraznil, že lidé v Česku by si měli připomínat svoji historii a znát například činy odbojářů během druhé světové války. Prezident se v Miřeticích na Chrudimsku zúčastnil pietního aktu k 82. výročí vypálení a vyvraždění osady Ležáky. Podle prezidenta bylo v posledních letech věnováno více pozornosti Památníku Lidice než Památníku Ležáky.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy