reklama

"Máme za to, že situace je nadále velmi vážná. Navrhujeme prodloužit současnou podobu lockdownu. Na Slovensku není problém mít opatření, je problém dodržovat je. Budeme usilovat o zintenzivnění kontrol," řekl dnes Lengvarský novinářům.

O podobě případného prodloužení stávajícího omezení volného pohybu obyvatel bude rozhodovat vláda. Například menší koaliční strana Svoboda a solidarita se už dříve nechala slyšet, že požaduje úlevy pro očkované proti covidu-19.

Návrh ministerstva zdravotnictví počítá také s tím, že od 17. do 24. prosince budou moci otevřít i nyní uzavřené obchody a nákupní centra, ale jen pro očkované a pro lidi po prodělání covidu-19. V další etapě od 25. prosince do 9. ledna příštího roku by mohla obnovit činnost například ubytovací zařízení a lyžařská střediska s výjimkou provozu kabinkových lanovek. Některé služby možná budou moci využívat i neočkovaní s potvrzením o negativním výsledku testu na koronavirus.

Slovensko po výrazném zhoršení epidemické situace zavedlo 25. listopadu nouzový stav a zavedlo zákaz vycházení s různými výjimkami. V praxi to vedlo například k dočasnému uzavření některých prodejen, restaurací, hotelů či provozů služeb včetně těch, které nabízejí možnost volnočasových aktivit.

Restrikce podle ministerstva zdravotnictví ale nevedly k takovému snížení mobility jako při předchozí silné druhé vlně koronavirové infekce, kdy platila podobná omezení. V zemi sice nyní ubylo výjezdů sanitek ke covidovým pacientům, přetížené nemocnice ale nadále čelí náporu hospitalizovaných kvůli covidu-19.