Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Slovenský premiér Fico byl postřelen po jednání vlády. Míří do nemocnice

Robert Fico, slovenský premiér
Robert Fico, slovenský premiér
Foto: Lukáš Henzl, EuroZprávy.cz

Slovenského premiéra Roberta Fica (Smer-SD) někdo ve středu postřelil, informovala agentura TASR. Ke střelbě došlo po jednání vlády v Handlové v Trenčínském kraji. Ficovi spolupracovníci na facebooku uvedli, že je v ohrožení života. Případ si převzala Národní kriminální agentura (NAKA). 

"Na Roberta Fica byl dnes spáchán atentát. Byl několikanásobně postřelen a aktuálně se nachází v život ohrožujícím stavu. V tuto chvíli je převážen vrtulníkem do Banské Bystrice, protože do Bratislavy by to trvalo příliš dlouho s ohledem na nevyhnutelnost akutního zákroku. Nejbližší hodiny rozhodnou," píše se na facebooku slovenského premiéra. 

Fico podle dobře informovaného zdroje deníku Plus Jeden Deň utrpěl průstřel břicha a ruky, podle Denníku N má zřejmě i zraněnou ruku. Na premiéra podle televize JOJ střílel jednasedmdesátiletý muž z Levic. Markíza informuje o muži ve středním věku. 

Místopředseda slovenského parlamentu a premiérův stranický kolega Ľuboš Blaha potvrdil, že byl Fico postřelen, přičemž přerušil aktuální schůzi na neurčito, uvedla TASR. Parlamentní opozice zrušila dnešní protest na podporu Rozhlasu a televize Slovenska (RTVS). 

Podle informací Denníku N zaznělo před kulturním domem v Handlové několik výstřelů, zatímco se předseda slovenské vlády zdravil s lidmi. Členové ochranky zvedli postřeleného politika ze země, naložili do auta a vyrazili s ním do nemocnice. 

List také napsal, že přítomní policisté zpacifikovali a zadrželi střelce. Následně obehnali okolí místa činu páskou a evakuovali kulturní dům. Ochranka se zároveň postarala o bezpečnost ostatních členů vlády. 

"Když se ozvaly výstřely, skoro jsem ohluchla," sdělila Denníku N svědkyně, která si podle svých slov všimla krvavého zranění na hrudi a hlavě postřeleného premiéra. 

Fico je premiérem opět od konce října. Stal se jím na základě vítězství Smeru-SD ve volbách, kdy strana získala téměř 23 procent hlasů. Předsedou slovenské vlády byl už v letech 2006 až 2010 a 2012 až 2018. Jednou také neúspěšně kandidoval na prezidenta. 

Témata:  Robert Fico Slovensko

Aktuálně se děje

21. května 2024 12:35

Duda je kvůli kondolenci k úmrtí íránského prezidenta terčem kritiky

Polský prezident Andrzej Duda čelí kritice za to, že přirovnal smrt íránského prezidenta Ebráhima Raísího ke smrti polského prezidenta Lecha Kaczyńského při letecké nehodě před 14 lety. Íránský prezident zahynul v neděli při nehodě vrtulníku. O incidentu informovala agentura DPA.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy